Topol-M RT-2PM2 (sovětský palcát)

Intercontinental ballistic missile
Silogestützte / mobile ballistische Interkontinentalrakete
Mezikontinentální balistická raketa vyvinutá po pádu SSSR

Topol-M je  mezikontinentální balistická  raketa sovětského původu trvale rozmístěná na území Ruska. V kódovém NATO značení nese název SS-27 “Sickle B”.

Její vývoj byl komplikovaný a sahá až do roku 1980, kdy  se nová raketa vydělila  po rozsáhlém upgradu raket  SS-25. První rakety Topol-M byly prohlášeny za plně operační v roce 1998, určené pro odpal z podzemních raketových sil původně postavených pro SS-19. Poté každý rok byly uváděny do schopnosti další a další kusy. Roku 2006 vstoupily do služby mobilní odpalovače. Při Putinově nástupu mělo Rusko ve funkčním inventáři podle amerických zdrojů zhruba 50 raketových sil a 15 mobilních odpalovačů Topol-M. 

Rakety Topol-M  jsou výrazně odolnější co do elektromagnetického rušení. Dřívější sovětské jaderné rakety bylo možno ve vzduchu zničit odpálením rušící nukleární hlavice v okruhu 10 km. Rakety druhu Topol-M navíc provádějí úhybné manévry, jak se přibližují k cíli a po celou dobu letu odhazují klamné cíle, aby snížily možnost intercepce.

Na západě se má za to, že Topol-M  jsou vyzbrojeny jadernou hlavicí o síle 550 kilotun,  ovšem nepotvrzené údaje hovoří také o jedné megatuně. Ať tak či onak,  jsou schopny ji donést do vzdálenosti 10500 km. Každopádně zbraňová část spočívá na šesti MIRV  hlavicích s vlastními raketovými pohony (post-boost vehicle) a s vlastním inerciálním digitálním navigačním systémem spolupracujícím s ruským polohovacím satelitním systémem GLONASS. Při odpalu má jedna raketa hmotnost přes 47 tun a výšku 22 m.  Raketa je třífázová a letí na kapalné palivo. Na Topolech-M je krásně vidět,  jak Rusové / Sověti to nijak nepřehánějí s počty raket. Mají jich aktivních jenom tolik,  aby zničily největší města v západní Evropě případně v Americe a více jich  potřeba není. Na YouTube je k nalezení video  odpalu Topol-M z  roku 2012, ze kterého je patrné,  jak startující smrt pro desítky milionů  může být ďábelsky strohá. 

Dle amerických údajů Rusko po roce 2000 používalo celou čtvrtinu svého vojenského rozpočtu právě pro modernizaci těchto zastarávajících raketových jednotek z éry  sovětské. Putin je samozřejmě bude nahrazovat novějšími a ještě  účinnějšími, protože už od Lenina se mu to tam celé hroutí a tyto rakety jsou jeho poslední zárukou, že se s Rusy vůbec někdo ještě baví vážně. Takže pochopitelně dělá všechno pro to, aby  ruské strategické raketové síly dále pokračovaly v čase.  Na naléhání západu sice Rusko naoko snižuje počty aktivních sil, ale nahrazuje je lépe strukturovanými a novějšími raketami taktickými nebo ne-strategickými a dělá to tak,  aby nebyl snižován tento jeho vyjednávací kapitál. Nebezpečí  pro západ však stále spíše roste, neboť taktické nukleární rakety proliferují i do neruských hejskovských států s nejasnými záměry.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/ss-27/ 

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/ss-27-topol-m/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte