Toophan

Anti-tank guided missile
Persky Toofan, Tufan = bouře

Toophan je íránská protitanková řízená střela naváděná poloautomaticky laserově principem SACLOS. Pochází z konce osmdesátých let, kdy byla vyvinuta zpětným inženýrstvím nejslavnějších a prakticky dodnes nejsilnějších a hojně používaných amerických protitankových střel BGM-71 TOW.

Systém Toophan 1 byl oním BGM-71 TOW používajícím originální rakety BGM-71A. Íránci jej však vyvíjeli dále a tak vzniká roku 2000 Toophan 2, který údajně nabízí 11variant bojových náplní raket. Za jeho dalším vývojem již stojí íránské organizace Aerospace Industries Organization of Iran a Iran Electronics Industries. 

Protitankový systém obvykle spočívá na trojnožce,  méně často bývá odpalován také z vozidel a vrtulníků. V rukách pěchoty středního východu představuje velmi mocnou protitankovou zbraň srovnatelnou s ruskými střelami Kornet a německými HOT3 a samozřejmě s originálním BGM-71 TOW. Je používán především pro ničení těžce pancéřovaných vozidel  a budov. 

V Armádě Íránu jsou střely Toophan  naprostým základem a představují zřejmě nejpočetněji zastoupenou zbraň, vyráběnou íránem v mnoha verzích a variantách. Toophan je exportován ostatním armádám středního východu,  kde má skvělý zvuk. Jeho dalšími velkými uživateli jsou například Irák, Sýrie, Jemen spolu s řadou nevládních teroristů. 

Původní americký systém TOW má kořeny v roce 1965 a do Íránu se poprvé dostal roku 1985 v irácko-íránské válce. V Íránu byl opěvován až v devadesátých letech a od roku 2000 se jako Tufan 2 stává hlavní protitankovou raketovou zbraní Íránu. Írán dnes vyrábí kompletní příslušenství zbraně,  jako zaměřovače,   trojnožky,  ovládací a naváděcí sady,  které jsou tak dokonalé,  že jsou s původním americkým TOW volně zaměnitelné. 

2014 Írán předvedl dokonce tréninkový simulátor pro výuku pilotů k odpalu střel Tufan  z vrtulníků. Od 2016 jej používá také v námořním prostředí. 2018 představil tepelná hledí, která rozšiřují možnosti systému Tufan především, co se týká použití na rychlé jedoucích vozidlech.

Systém Tufan se osvědčil v pěti válečných konfliktech středního východu za posledních 30 let. 

Za další zmínku stojí Toophan 5  z roku 2010,  jenž má do té doby nejvyšší průraznost 900 mm  v ekvivalentu RHA, je naváděn po laserovém paprsku a trajektorii letu řídí křidélky. Z nějakého důvodu jej již považují za zcela originální íránskou zbraň. Délka rakety je 145 cm při hmotnosti 20 kg. Dostřel 3,5 km. 

Od 2010 z jeho základu vzniká protivrtulníková zbraň Qaem s dostřelem 6 km. 

Toophan 6 a 7 z roků 2017 a 2018 mají podobné charakteristiky, ale termobarické a tříštivé protibunkrové nálože. 

Zdroje

https://armamentresearch.com/iran-unveils-toophan-3-anti-tank-guided-weapon-at-baghdad-arms-expo/

https://iranpress.com/content/47985/iran-toophan-anti-tank-missile-and-its-different-types

https://www.weaponsreputation.com/weapons/toophan.php

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren