Tomahawk

Intermediate range cruise missile
Nejklasičtější U.S. střela s plochou dráhou letu

Tomahawk je jednou z nejikoničtějších zbraní USA. Je to podzvuková sřela s plochou dráhou letu a s původně jadernou bojovou náplní. Jaderná nálož však brzy ustoupila té konvenční výbušné, aby Američané mohli své Tomahawky vůbec používat.

Řízené střely jsou určeny k opdalu z ponorek a lodí. Průměr (ráže) rakety je 52 cm, hmotnost 1315 kg, hmotnost hlavice až 454 kg. Pohonem je startovací raketový motor, který je však brzy odhozen a raketa letí vodorovně pomocí turbodmychadlového motoru (na tekuté palivo). Raketa uletí max vzdálenost 2500 km rychlostí kolem 800 km/h.

V současnosti jsou ve výzbroji USA a UK. První střely byly uvedeny do letectva 1983. 2016 byly rozsáhle modernizovány a lépe uzpůsobeny roli protilodních střel. V U.S. armádě jimi disponují plavidla třídy Ticonderoga a Arleigh Burke a ponorky třídy Ohio. U královského námořnictva UK jsou potom umístěny na ponorkách třídy Astute, Swiftsure a Trafalgar.

Svoje první použití v boji Tomahawky absolvovaly ve Válce v Zálivu 1991 a s velkým ohlasem. V poslední době bylo 59 Tomahawků použito 2017 v Sýrii.

Jako u všech slavných bojových prostředků i od Tomahawku existuje několik verzí. Liší se především bojovou náplní a pak také jistou mírou pancéřování hlavice. Nejmodernější jsou řízeny elektronikou pro koordinovaný útok. Nejpřesnější varianta zasáhne cíl s přesností do 10 m(!). Nejaderné nálože mohou být kazetové, tříštivé nebo zápalné. Varianta Block IV dokonce dokáže fungovat jako vyčkávací munice, kdy před dopadem na cíl nejdříve hodiny létá nazdař bůh a teprve ve vhodnou chvíli dostane dvojitým rádiovým datalinkem finální souřadnice cíle. Tato verze je jako jediná dosud vyráběna.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/tomahawk/

https://www.raytheonmissilesanddefense.com/what-we-do/naval-warfare/advanced-strike-weapons/tomahawk-cruise-missile

https://media.defense.gov/2017/Apr/07/2001728474/-1/-1/0/B_0006_WERRELL_EVOLUTION_CRUISE_MISSILE.PDF

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV