Tigr (GAZ)

All-terrain infantry mobility vehicle
Ruský lehký transportér personálu

GAZ Tigr pochází z automobilky nám tak nechvalně známé, jako pojem Gazík sám (Tyhle hodiny se nám do gazíku nevejdou). Vozidlo Tigr pochází z roku 2001. A uvidíte sami, že vozidlo Tigr je přímou definicí slova všestranný!

Ruský Tigr je víceúčelové terénní auto pro transport personálu s malým nákladem pod nízkou ochranou. Tigr je specialistou zejména na terénní jízdu a překonávání až 1,2 m dlouhých děr, které jsou pro ruské bahenní silnice tak typické.

Tigr je však velmi uznávaným proto, že ač se nezdá, uveze 11 pasažérů. Přeplňovaný vznětový motor s výkonem 215 koňů je také schopen jet na jakékoli palivo, které je zrovna k mání (jakékoli na bázi uhlovodíků). Je to tedy automobil, který v děsivě nouzových ruských podmínkách opravdu přijde vhod. Také do něj lze montovat tři různé motory, od výrobců Cummins a GAZ. Při tom všem si to po silnici žene až 140 km/h rychlostí, čemuž se jen těžko věří. Byl by tedy nejrychlejším vojenským vozidlem, o jakém jsem kdy psal. Motor má speciální zahřívání, takže může startovat i při -50°C! Může být vybaven ruční nebo automatickou převodovkou. Existuje mnoho stylů těla vozidla, takže Tigr vypadá při každé fotografovací události trochu jinak.

Jeho balistická ochrana může být vystupňována přidaným pancířem až na level 5!

Na střeše je umístěn těžký kulomet ráže 12,7 mm, další kulomet 7,62 mm nebo 30 mm granátomet. GAZ Tigr může ale být vybaven i odpalovačem dvou protileteckých nebo protitankových raket.

Kromě Ruska ho užívá i řada dalších zemí, jako Uruguay, Čína a Slovensko. Slováci se pro ruský Tigr rozhodli a odvrhli americký Humvee.

Specifikace

Hmotnost 7,2 t; délka 5,7 m; motor 215 hp; rychlost 140 km/h;

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6