Temsah 2 / 3 (Kader)

Egyptian armored vehicles family

2018 Arabové přišli se svým novým egyptským vozidlem třídy MRAP. Temsah prý v arabštině znamená krokodýl, což je při pohledu na čumák vozidla nanejvýš přiléhavé.

Třináctitunové vozidlo navrhla a vyrábí továrna Kader v Káhiře na popud egyptského ministerstva války. Temsah 2 je 6x6 vozidlo, Temsah 3 je 4x4 a existuje ještě varianta Temsah Bus, která uveze 24 vojáků výsadku, jinak jsou varianty ve všem shodné.

V kabině sedí dva řidiči, vzadu je prostor pro osmičlenný výsadek. Řidiči i mosadek jsou ochráněni vůči puškovému průbojnému střelivu. Ochrana proti minám je na STANAG levelu 4. Sedadla jsou zavěšena ze střechy aby redukovala nárazy na páteř při výbuších a umístěna ve dvou řadách podélně. Každý voják výsadku má pod okénkem chráněnou střílnu pro ruční zbraň.

Poháněno 230 HP vznětovým motorem, vozidlo vyvine maximální rychlost snad prý jen 80 km/h. 

Západní kritici poukazují na nedostatečné zdokumentování vlastností vozidla a nesrovnalostí odporujících si na první pohled. Mají za to, že to nebude záměrným utajováním špičkové technologie, ale právě utajováním nedostatků. Egypt totiž vždy sloužil jak skládárna cizích technologií a toto je jeho první nesmělý pokus o vlastní vojenské auto. Dokonce i sami vojáci egyptské armády prý na výstavě přiznali, že mají za úkol šířit zvěsti o tom, jak skvělé vozidlo je, i když sami se v něm prý tak necítí.

Také zde chybí vybavení, které se u západních vojenských automobilek stalo pomalu standardem: Není zde CBRN ochrana, přehledový systém kamer ani dojezdové pneumatiky.

Ať tak či onak, každopádně se o vozidlech Temsah nedá najít více než tento drobný nástin údajů a proto končím. Nezbývá než popřát egyptskému zbrojnímu průmyslu, ať se co nejrychleji obrodí, a nebo také ať mlčí navždy.

Specifikace

Hmotnost 16,475 t; délka 8 m; dojezd 600 km;

Zdroje

https://21stcenturyasianarmsrace.com/2019/02/02/armored-cars-aoi-kader-factory-temsah-3/

https://www.joint-forces.com/defence-equipment-news/20026-temsah-egyptian-armoured-vehicle-family

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Uplatňování vynálezů je zápas s hloupostí, závistí, skrývanou zlobou a bojem se setrvačností.
Rudolf Diesel