Tarantula HMAV (Mildef)

High Mobility Armoured Vehicle
Malajsijské čtyřkolové vozidlo

Tarantula od malajsijské společnosti Mildef je čtyřkolovým transportérem personálu,  jehož konstruktéři měli na vědomí ponejvíce protiminovou a balistickou ochranu vozidla. Poprvé bylo k vidění v únoru 2021.

Bylo cele zadáno vyvinout v Malajsii s důvodem snížit závislost země na dodávkách obrněných vozidel od cizích výrobců. Vozidlo nakonec obsahuje pouze 30 % dílů od cizích firem. Vývoj probíhal od 2016 a měl v sobě zahrnut rozsáhlý výzkumný program různých scénářů použití. Vozidla Tarantula zatím ministerstvo Malajsie plánuje pro boj s pralesními pytláky. Mají zde nahradit vozidla Condor, jež zde fungují od roku 1981.

Tarantula je poháněna přeplňovaným vznětovým motorem Caterpillar o objemu 7,2 l podávajícím výkon 330 hp. Výkon ku hmotnosti je nijak oslnivých 25 koňů na tunu. Není bez zajímavosti, že na čtyřkolové vozidlo je zadní prostor výsadku vybaven vysokými jednokřídlými dveřmi s hydraulicky operovanou výsadkovou rampou. 

Tarantula má balistickou ochranu z kompozitního pancíře kvalifikovanou na NATO standard STANAG 4569 level 2  a protiminovou odolnost podlahy taktéž na levelu 2. Také využívá vysoce bezpečných protinárazových sedadel zavěšených ze střechy. 

Výzbroj tvoří 12,7 mm  těžký kulomet v elektronický operované zbraňové stanici a pro rychlou kouřovou clonu je na střeše systém zadýmovacích granátometů. 

Tarantula je vyráběna ve čtyřech variantách včetně průzkumné a ambulantní. Vozidlo pojme celkem 10 členů posádky a může fungovat v teplotním rozsahu od -21  do 49 °C. 

V současné době je několik prvních  zástupců ve službách armády Malajsie a očekává se velký zájem o import od ostatních jihovýchodoasijských zemí. Na druhou stranu největším přínosem Tarantuly asi bude jenom tuzemskost výroby. Co do ochrany ani výkonu vozidlo nevyniká v ničem a zapadne do té zhruba stovky průměrných typů. Snad jedině, kdyby svojí cenou patřilo k těm nejlevnějším.

Specifikace

Hmotnost 11-14 tun; délka 5,6 m; posádka 10; rychlost 110 km/h; dojezd 700 km;  max rychlost  110 km/h; 

Zdroje

http://mildef.com.my/portfolio-item/hmav/

https://www.lowyat.net/2021/236517/mildef-tarantula-hmav-4x4-official-name-logo/

https://www.army-technology.com/projects/mildef-tarantula-4x4-high-mobility-armoured-vehicle-hmav/?utm_source=pocket_mylist

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pro pravého muže není nic horšího, než práce, o které ví, že ji dělá zbytečně.
C. S. Lewis