Taepodong-2 (Unha-3)

Satellite launch vehicle
Původně severokorejský vynašeč družic

Původní raketa Unha-3 sloužila pouze k vynášení satelitů na oběžnou dráhu. Jde o zdaleka největší severokorejskou raketu s ověřenou schopností. Délka přesahuje 32 m, průměr nejtlustšího prvního stupně je 2,4 m a startovací hmotnost přes 64 tun.

Taepodong-2 je však její militarizovanou verzí schopnou vydržet návrat do atmosféry a nést návratové těleso. Její dolet je odhadován na 10 000 km s klasickou hlavicí o hmotnosti 1 t. Jde opět o typicky severokorejskou raketovou technologii na vysoce energetické kapalné palivo ve třech stupních schopnou nést maximální hmotnost bojové nálože 1,5 tuny.

Vývojové předchůdce této rakety prodala Severní Korea roku 2004 Íránu, čímž velmi popohnala jeho vlastní raketový program. V roce 2012 Severní Korea úspěšně vynesla satelit na oběžnou dráhu. 2016 proběhl v pořadí pátý test letových schopností. Ačkoli raketa nebyla dvakrát vhodná pro plnění vojenských misí, protože měla vysokou nepřesnost 2-4 km a pouze inerciální navigaci, Kimův režim na tom právě pracuje. Teď když už své satelity má, bude se mu to hnedle lépe navigovat. Slouží zřejmě pro vývoj budoucích návratových těles, které tlouštíku Unovi chybí pro zhotovení dokonalého jaderného nosiče, po vzoru Američanů, Francouzů a Rusů.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/taepodong-2/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Je v prdeli, jako kouzelník bez manashieldu.
DigCest, Diablo