TOW 2 (BGM-71)

Anti-tank missile
Panzerabwehrlenkwaffe
Americká protitanková řízená střela

TOW je druhá nejslavnější protitanková řízená střela U.S. armády. Odpalována z šachet na vozidlech Humvee, Stryker, Bradley nebo na vrtulnících, zajišťuje přesně naváděnou obranu proti pancéřované hrozbě. Je naváděna opticky a dnes již bezdrátově. Zkratka znamená Tube-launched, Optically tracked, Wire guided (dnes již Wireless).

Současným držitelem je americký Raytheon, který systém TOW dále rozvíjí, původní návrh však pochází od Hughes Aircraft Company z roku 1970. Za tu dobu střely TOW urazily mnoho vývoje, nové mají o polovinu vyšší dostřel než původní a mají zcela aktivní navádění fire-and-forget.

Nyní nejpokročilejší jsou verze TOW 2A, TOW 2B, TOW 2B Aero a TOW Bunker Buster, které jsou naváděny radio linkem. První verze byly známé právě pro svůj drát, který po odpalu odvíjely. Tato nová generace může být odpalována i ručně z trojnožky. TOW 2B navíc vyznává moderní přístup ničení tanků shora, kde mají nejslabší pancíř, směřovanou explozí tvarované nálože. Narozdíl od Javelin střela nenaráží přímo na cíl. TOW různých druhů probije pancíř ekvivalentu 430-900 mm RHA.

Nejnovější čtvrtá verze má dokonce autonomní mód, takže lidský operátor může zůstat skryt a nemusí přímo sledovat cíl po celou dobu letu střely. Operátor nejdříve označí cíl, vypálí raketu a ta se k cíli řítí sama a sama si koriguje směrové odchylky.

Takto by měly zůstat ve výzbroji do 2050. Podle druhu jedna střela stojí 54,956 až 93,640 dolarů.

Střely TOW využívají tandemové kumulativní bojové hlavice, které při kontaktu formují projektil tvořený explozí (Explosively Formed Penetrator, EFP).

Nějaká varianta systému TOW je ve výzbroji 40 zemí světa.

Nejslavnější aplikací je vozidlo M1134 Anti-Tank Guided Missile Vehicle na bázi transportéru Stryker, které zajišťuje protitankový deštník Stryker brigády.

Specifikace

Hmotnost 3,9-21 kg; délka 1,17 m; průměr 15,2 cm; dolet 4,4 km; rychlost 0,81-0,94 Machu; 

Zdroje

https://breakingdefense.com/2020/03/raytheon-ramps-up-range-on-tow-missile/

https://www.army-technology.com/projects/tow-2-missile/

 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel