TL-4

Anti-tank man-portable missile system
Čínský protitankový raketový systém  ručně přenositelný

V roce 2018 představila čínská společnost China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC)  svůj nový samostatný protitankový raketový systém TL-4. 

TL-4  byl navržen coby nová generace protitankových zbraní operovaných pěchotou. Jeho vývoj začal 2014.  Rozsah typických cílů mají tvořit tanky,  pancéřovaná vozidla,  bunkry a opevnění.

TL-4 je přenášen třemi  vojáky v kontejnerech s  odpalovací jednotkou  a s dvěma raketami, v pohotovostním stavu spočívá na trojnožce. Může být připraven ke střelbě za 9 vteřin. Do 30 vteřin je sbalen zpět a může změnit pozici.  Váha celého kompletu je 30 kg. Řízené střely jím odpalované mají dosah 100 m až 6 km na cíle v pohybu.

Jeho rakety mají být stylu fire-and-forget,  tedy nemají vyžadovat dalšího navádění. Přitom se jedná o typ line-of-sight,  tedy na vzdálenost přímé viditelnosti. Čínská média prozrazují pouze to,  že jde o image-homing guided missile, což by znamenalo přímo špičkovou technologii,  která zatím byla dosud u čínské bojové techniky jen výjimečně pozorována.  Každopádně jde o úplně nový ATGM systém nespočívající na žádné předchozí čínské technologií. Pravděpodobně půjde o elektrooptické navádění,  kdy lidský operátor musí zaměřit cíl a raketa ho již sama pronásleduje  porovnáváním obrazu skutečného a předem definovaného. Není jasné, zda rakety mají schopnost top-attack, tedy zda útočí na tank shora, na jeho nejzranitelnější místo. Velikost elektrooptického hledí však naznačuje denní a termovizní elektrooptiku  a úložiště s řídícím softwarem. 

Kromě trojnožky může být komplet montován na lehká vozidla a vrtulníky. Detaily o průraznosti a průpalnosti čínská vláda tají. Rakety samotné však vypadají,  že půjde o stejnou rodinu jako systém “Red Arrow”,  který Číňané vyvinuli po vzoru izraelských ATGM Spike. 

Ihned po představení byli jasní  zájemci o import,  konkrétně Egypt, Súdán a Pákistán, kteří si sami již delší dobu vyrábějí čínský ATGM  systém HJ-8 a TL-4 považují za logické zlepšení.

Zdroje

https://21stcenturyasianarmsrace.com/2018/11/26/this-lightweight-chinese-anti-tank-missile-is-ready-for-export/

https://www.armyrecognition.com/airshow_china_2018_zhuhai_news_show_daily_coverage/airshow_china_2018_new_tl-4_anti-tank_man-portable_missile_system.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6