TITUS (Nexter)

Tactical Infantry Transport and Utility System
Francouzské víceúčelové vozidlo MRAP standardu

Francouzské šestikolové vozidlo odhalené roku 2013, je běžně nazýváno Nexter TITUS, tedy samotné zkratkové jméno vozidla následuje až za jménem výrobce. Nexter při vývoji vozidla TITUS zareagoval na současný evropský trend posunu od těžkých pásových vozidel k lehčím kolovým víceúčelovým platformám.

TITUS má kralovat minimálně mezi šestikolovými MRAP vozidly, která jsou bůhvíproč francouzskou specialitou dneška. TITUS využívá letitých terénních zkušeností české Tatry a právě díky 6x6 podvozku Tatra 815-7 má excelovat v pohybu mimo komunikace. Podvozek využívá nezávislého zavěšení náprav, rozvor mezi první a druhou a druhou a třetí nápravou je stejný. První a třetí náprava je řízená, díky čemuž se TITUS hodí do městské zástavby. Kvůli zvýšené protiminové odolnosti má jako všechna MRAP vozidla vysoko posazené těžiště. Kolům nechybí dojezdové vložky a systém centrálního dohušťování. Vozidlo je schopno brodit se bez přípravy vodou do 1,2 m.

TITUS je modulární a dociluje svých specializovaných rolí pomocí "mission kitů". Modulární je také balistická ochrana, která v základní variantě poskytuje ochranu standardu STANAG 4569 Level 2 vůči palbě z ručních zbraní a proti střepinám dělostřelectva, vystupňovatelná je až na úroveň 4. TITUS by měl přežít zásahy min a improvizovaných výbušnin do síly 15 kg TNT. Ochranu doplňuje soustava vrhačů zadýmovacích granátů systému Galix.

Vozidlo může mít na střeše montovánu většinu dnešních dálkově ovládaných zbraňových stanic (RWS) pro těžký 12,7 mm kulomet, 20 mm kanón nebo 40 mm granátomet, doplněn kulometem ráže 7,62 mm. Vůz disponuje denním, nočním a periskopovým viděním, rušičkami, detektory střel a systémem Nexter Nerva LG Robot, který umožňuje jeho provoz bez posádky.

TITUS je ovládán posádkou tří, avšak prostorný prostor výsadku pojme dalších 12 vojáků. Pro rychlý vstup a výstup výsadku slouží dvoukřídlé zadní dveře. Posádka je chráněna systémem CBRN ochrany.

O pohon se stará vznětový motor Cummins o výkonu 440 koňů s šestistupňovou převodovkou Allison. Cestovní rychlost po silnici dosahuje 110 km/h a dojezd 700 km.

Vozidla TITUS jsou určena pro export a kromě základní varianty jsou nabízena také v provedení velitelského stanoviště, nosiče 120 mm minometu, polní ambulance, hlídkového a zásobovacího vozidla. Kromě vojenských existují také varianty SWAT týmů a nosič vodního děla pro potlačování povstání.

Specifikace

Uvedeno 2015; hmotnost 17-27 tun; posádka 3+12; délka 7,72 m; diesel motor 500 hp;

Zdroje

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=785

https://de.wikipedia.org/wiki/Nexter_Titus

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud s nimi budeme bojovat stejnými zbraněmi, budeme mít i stejné ztráty.
zbraňoví konstruktéři