T-815 LT (Tatra)

Česká armáda  disponuje dnes s více než 5000 náklaďáky Tatra 815. Ty se vyskytují ve variantách se dvěma, třemi, až šesti nápravami (vozidlo 12x12). Modernizace předchozího stroje na tuto verzi  815 se týkala především spolehlivosti, a prodloužené životnosti  a zvýšeného výkonu. Armáda je bude využívat pro vojenský transport standardizovaných kontejnerů.

Šestikolovou Tatru  pohání motor  CUMMINS ISLe 375 o výkonu 276 kW spárovaný s šestistupňovou automatickou převodovkou  Allison MD 3200 SP. Co do mobility vůz využívá všechny proslulé terénní vymoženosti značky Tatra včetně proslulého páteřového rámu.

6x6 varianta má maximální hmotnost 29 tun z čehož 16,5 tun  činí náklad. Hlavní výkony stroje nejsou ani skvělé, ani neurazí: Silniční rychlost do 90 km/h a dojezd 600 km. Pokud je upravená pro převoz osob,  pak v nákladovém prostoru převeze 22 vyzbrojených vojáků.

Čtyřkolová verze se používala jako závodní pro rally a čtyřnápravová je nosičem známého indického raketometu Pinaka. Jinak všech jejích civilních variant bylo vyrobeno kolem 100 000 kusů.

Zdroje

https://www.tatratrucks.com/trucks/product-catalog/t-815-7/

https://www.tatra.cz/o-spolecnosti/galerie/prospekty/defense-1/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus