Switchblade (AeroVironment)

Loitering Munition

S vyčkávací municí alias se sebevražednými drony se po 2010 začal trhat pytel. Switchblade od U.S. výrobce AeroVironment je jeden z prvních, dražších a mimořádně kvalitních. Člověku je až líto něco tak důmyslného posílat na sebezničení výbuchem.

Switchblade existuje ve dvou variantách lišících se velikostí a silou výbušné nálože. Menší z nich jsou vyráběny od 2011. Několik malých dronů se vejde do baťohu, jsou vystřelovány z kompaktní odpalovací tuby, doletí nad cíl, řízeně na něj spadnou a vybuchnou. Switchblade tedy jako vystřelovací nůž je zařízení nazváno kvůli důmyslnému mechanismu, jak se dronu při odpalu vyklopí křidélka.

Switchblade 300 je onou miniaturní variantou, kdežto větší Switchblade 600 se hodí i proti pancéřovaným vozidlům a existuje teprve od roku 2020. Minimálně 700 kusů Switchbladů bylo letos 2022 posláno na Ukrainu, pomáhat čelit invazi rusáků.

To, co dělá vyčkávací munici opravdu zásadním nástrojem bitev, je souhra bytí vypouštěn jediným vojákem, možnosti skenovat bojiště pod sebou jako průzkumný dron, ale navíc možností na cíl ještě zaútočit. Američané obzvláště vyzdvihují jeho vhodnost pro městské prostředí. Zejména dnešní až filmové potyčky na střechách budov by si prý už od sebevražedných dronů velmi těžko odvykaly.

2011 byly drony poprvé nasazeny v Afgánistánu, kde dovedly muslimským sebevražedným atentátníkům oplatit stejnou měrou. Již rok na to byla pro mimořádný úspěch objednána další dávka. Americká výsadková pěchota se učí tyto drony používat proti podezřelým pozicím nepřítele, kde divně postává chlápek, který se na první pohled tváří, že je opásán výbušinou. Jednotky s těmito drony jsou na likvidování nástražných zařízení povolány jako první volba, dříve než by tam byl poslán vrtulník nebo pojízdný robot. Jejich možnost zaútočit, ale zároveň rozmyslet si útok v posledních vteřinách, je schopností, kterou si vojáci nejvíce cení. 

Od 2016 je již Switchblade neodmyslitelným nástrojem americké pěchoty a vystupuje tu pod názvem Tactical Missile system. Od 2020 začínají důraznější Switchblade 600 používat speciální jednotky, jmenovitě Socom. Je vystřelován také z malých člunů a proti podobně velkým cílům vyšší hodnoty, jako jsou zásobárny paliva a střeliva, také ale vůči okopům a kulometným hnízdům a osvědčují se dokonce vůči tankům.

Switchblade 300 je 61 cm dlouhý a 2,7 kg těžký. Může být ovládán na vzdálenost do 10 km. Jeho výdrž však činí pouze 10 minut, takže není určen pro žádné dlouhé vyčkávání nad cílem. Spíše pro okamžitou levnou likvidaci nepřátelského ostřelovače na dálku. Využívá GPS navigaci a jeho bojová nálož je ekvivalentem 40 mm granátu. Jeho rychlost je svižných 157 km/h, takže se může přibližovat i k jedoucím vozidlům.

Dvojnásobný Switchblade 600 je určen 20 minut letět a 20 minut kroužit nad cílem na celkovou vzdálenost 80 km s max. ryhlostí 185 km/h. Jeho bojová hlavice je odvozena z protitankové střely Javelin. Testuje se odpalovač šesti dronů vezený na vozidlu. Switchblade se tedy dost liší od izraelských dronů Hero. Zatím je používán armádami na U (USA, UK a Ukrajiny).

Zdroj

https://www.avinc.com/tms/switchblade

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách