Super Tiger (Shladot, MDT)

Urban wheeled combat vehicle
Izraelské víceúčelové vozidlo pro městský boj

Izraelský výrobce Shladot představil koncem 2019 nové bojové 4x4 vozidlo střední hmotnosti, šité na míru boji v zastavěném prostředí, jako zakázku pro Filipíny. Jeho stěžejními vlastnostmi jsou schopnost přežití posádky a nenákladnost na provoz.

Konstrukčně jde o samonosnou karosérii s pancéřovou slupkou, která pojme max.14 vojáků či policistů. Kabina má ploché dno a je prostorná. Pasažéři v plné výzbroji sedí pohodlně ve třech řadách. Kabina sedí na komerčním podvozku civilního náklaďáku Dodge nebo také Ford, což by mělo znamenat snadnější možnosti oprav s běžně dostupnými náhradními díly. Několik kusů vozidel jsou již vlastně v nasazení u policie a bezpečnostních agentur Mexika a USA.

Boční balistická ochrana se jako u všech izraelských vozidel pohybuje na dost vysoké úrovni. Výchozí stupeň ochrany lze povýšit až na standard Stanag 4569 level 3, který poskytuje ochranu vůči průbojnému střelivu z pušek ráže 7,62 mm s wolframovým jádrem z 30 metrů.

Prostor dvou řidičů (řidič a velitel) je sice oddělen přepážkou od prostoru pro výsadek, ale zároveň propojen dveřmi. Řidiči mají velké jednotné přední okno a výsadek další čtyři boční, všechna neprůstřelná také na levelu 3. Okna jsou také na dvoukřídlých dveřích vzadu. Situační přehled v okruhu kolem vozidla spoléhá pouze právě na okna. Střecha má vprostřed kruhový výlez pro montáž zbraňové věže.

Pohonem Super Tigeru je vznětový motor Mercedes Benz s pětistupňovou automatickou převodovkou vyvíjející výkon 330 koňů. Při vysoké užitné hmotnosti 2,8 tuny s ním vozidlo dosahuje silniční rychlosti 110 km/h.

Z konfigurace oken a podle ploché podlahy je znát, že Tiger je určen spíše pro pořádkové jednotky než pro vojsko.

Specifikace

Rok 2019; hmotnost 11,8 t; posádka 14; diesel 330 hp; rychlost 110 km/h;

Zdroje

http://www.mdt-armor.com/armored-vehicles-military-law-enforcment/dodge-basedfamily/avneralabama/

https://www.armyrecognition.com/isdef_2019_news_official_show_daily/isdef_2019_shladot_unveils_super_tiger_4x4_urban_armored_vehicle.html

https://militaryleak.com/2019/12/16/shladot-mdt-tiger-armored-vehicle/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6