Straton Plus (MEVA)

Multirole armoured personnel carrier
Indické střední víceúčelové vozidlo

Indická společnost mahindra Armored  (Meva) již vyrobila řadu úspěšných vojenských vozidel, zejména pro potřeby armády Indie.  Jejich auta většinou vycházejí z technologií Toyota, Ford a Jeep.

Straton Plus je od 2016 využíván indickou armádou zhruba ke všem účelům, které může člověk požadovat ve válečné zóně. Jako těžká a dobře chráněná váha je Straton Plus určen k protiteroristickým operacím, pro speciální jednotky, pro přepady v pouštním prostředí, k ochraně konvojů a pro potlačování povstání. Stratony jsou konstruovány  k přežívání pod palbou dlouhou dobu, zřejmě nejen za jízdy. Straton plus pojme celkem 12 vojáků včetně řidičů a všichni mají pod svým  balistickým okénkem  chráněnou střílnu pro útočné pušky. Vzniká tak klasický scénář vojenských vozidel  pocházejících od Thajska po Pakistán, kde vozidlo ježaté puškami a plné vojáků  vjede do davu rebelů a pálí na všechny strany ani nemusí mít zbraňovou věž s kulometem. Ten však Straton Plus může mít montován v manuální pancéřované zbraňové věži na střeše (nebo granátomet). 

Vůz Straton  pohání přeplňovaný vznětový motor Ford o výkonu 300 koňů. Samozřejmě mu nesmí chybět pneumatiky s dojezdovými jádry a centrální kontrola tlaku. Konstrukce využívá samonosné karoserie tvaru V a jeho úroveň jak balistické ochrany tak vůči výbušninám je na velmi slušné úrovni. Indie samozřejmě používá jiné standardy, ale úroveň balistické ochrany by se dala přirovnat k NATO standardu Stanag 4569 level 3 a protiminové ochrany level 3a.

Vnitřní prostor se dá nesčetnými způsoby přeuspořádat. Sedadla pohlcující energii  spodních nárazů se dají složit, vyjmout či nahradit lavičkami. Vozidlo je nejlépe vybaveno pokročilou  pozorovací technikou a dokonce s elektronickými protiopatřeními. K jeho výbavě tak patří radiokomunikační systém, pomocný zdroj energie z baterií, intercom, dvojí klimatizace, siréna, pancéřovaná nádrž paliva, naviják, pátrací světlomety, velké LED panely osvětlení, balistická skla chráněná mříží, podlahová vrstva tlumící nárazy výbuchů, automatické hašení a také napojení na velící informační systém, například pro databázi veřejných adres po městech.

Ze zkušenosti vím, že výrobce Mahindra neuvádí ke svým autům specifikace,  takže ani straton Plus ke své škodě nebude zahrnut do srovnání. 

Zdroje

https://gaadiwaadi.com/mahindras-mine-resistant-vehicle-to-be-used-by-united-nations/

https://mahindraarmored.com/armored/apc/stratonPlus.asp#gsc.tab=0

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když člověk umí v něčem chodit, tak by měl umět i z toho utéct.
Radkin Honzák