Storm XL (TMC)

4x4 armored multirole vehicle
Saudsko-arabské okázalé vozidlo 4x4

Al Tadrea Manufacturing Company (TMC) byla založena v Saudské Arábii 2003 a  ke svému jménu  přišla teprve 2015. Specializuje se na vývoj vojenských a vesmírných technologií, zejména materiálů.

Její Storm XL je čtyřkolový lehký transportér personálu. Byl představen 2021. Vyniká na první pohled především vzhledem, ale je velice ambiciózní i co do číselně vyjádřených specifikací. Výrobce se snažil o modulární přístup k jeho návrhu, aby se vozidlo dalo použít i pro širší paletu různých scénářů využití. Můžeme tak vidět obrněnou sanitku, velitelské stanoviště a transportér personálu, utvořené z jeho základu. Největší verze XL pojme celkem 9  osob, při maximální hmotnosti 8,8 tun.

Balistická ochrana vozidla je průměrně vysoká na normě STANAG 4569 level 2, tedy vůči průbojnému střelivu z kalašnikovů, ale pomocí přídavných plátů pancíře se dá vystupňovat až na stanag 4569 level 4, což je na silniční vozidlo celkem nevídaná ochrana, až proti těžkým kulometům ruské ráže 14,5 mm. Takto pancéřované je i jeho neprůstřelné sklo, které je mimochodem jedním z hlavních artiklů výroby arabské firmy. Skla vozidla jsou opravdu tlustá (69 mm).

Kromě slušné délky má vozidlo také slušný odpich po silnici (120 km/h),  ale také v terénu (50 km/h).  Jeho pohon tvoří přeplňovaný vznětový motor o objemu 6,7 l a o výkonu 330 koňů.  Snad jako každé vojenské auto má dojezdová jádra v pneumatikách spolu s centrální kontrolou tlaku. Samozřejmostí jsou rovněž sedadla tlumící nárazy pod vozidlem a automatické hašení uvnitř vozidla. Vůz je vybaven navijákem schopným utáhnout 7 tun. Palivová nádrž pojme slušnou zásobu  258 litrů paliva. 

Storm XL může mít na střeše montovánu jednomužnou zbraňovou věž s manuálním ovládáním,  s granátometem a s pátracími světlomety, jinak jsou zde  chráněné střílny pro ruční zbraně posádky, jež se vyskytují po obou stranách vozidla. Počítačové a komunikační vybavení vozidla je kompatibilní se západními velícími systémy digitálního bojiště typu C4ISR.  Vozidlo disponuje termovizí a noktovizorem, posádka komunikuje intercomem.

Američané spolu s Araby diskutují o tom, že vozidla Al Tadrea by se ve velkém mohla vyrábět v USA v továrnách společnosti Oshkosh. Informace o vozu jsou bohužel jenom takto kusé a zatím (2021) již není k dispozici víc. 

Specifikace

Hmotnost 8,8 až 11 t;  délka 7,85 m; posádka 9; rychlost 120 km/h;

Stroje

https://www.altadrea.com/products/storm-xl-military-vehicle-manufacturing-company-altadrea/

https://www.army-technology.com/contractors/armoured/altadrea-manufacturing-company-tmc/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Člověk pořád prozkoumává, rozšiřuje si obzory, až přijde z druhé strany tam, kde začal.
Civilization 6