Springbuck (DCD)

Protected armoured personnel carrier
Jihoafrické těžce chráněné vozidlo

Jihoafrických a vůbec afrických výrobců obrněných kolových v transportérů pěchoty přibývá jako hub po dešti.  Firma DCD je jednou z těch nejstarších  (založena 1911) a přece neznámých. Vyrábějí spoustu druhů odminovacích systémů a jedno z jejích vozidel je mohutně chráněný APC Springbuck z roku 2019.

Springbuck je vozidlo,  jež se soustředí nejvíce na ochranu a to na první pohled. Kromě solidní ochrany se honosí titulem udržitelné technologie a snadné údržby. Vůz je na bojišti vhodný zastávat tyto role:   velitelské stanoviště,  patrola, vozidlo palebné podpory, taktická ambulance a potlačování povstání.

Springbuck vystupuje ve třech variantách odstupňovaných podle hmotnosti. Nejtěžší z nich je auto 15 tun těžké s užitným zatížením 3,5 tuny. Je určeno pro dva řidiče a osmičlenný výsadek.

Jeho modulární ochrana má ze všech stran úroveň balistické ochrany na STANAG 4569 level 3, protiminová ochrana se pohybuje na podobných úrovních level 4a a 3b.

Vozidlo je poháněno 6,7 l vznětovým motorem Cummins o výkonu 360 koňů, s nímž vůz dosahuje silniční rychlosti 110 km/h a dojezdu 600 km.

Další volitelná výbava zahrnuje speciální štítování proti žáru, elektrický naviják, schopnost zatáčení všemi čtyřmi koly, geografický informační systém s veřejnými adresami, mechanické odminovací zařízení a pro vlastní ochranu 6 tub zadýmovacích granátometů. Springbuck může být samozřejmě přepravován transportními letouny v šestimetrových krabicích. Rovněž má příchytné body pro tažení, zvedání a obvazování (pro transport v podvěsu vrtulníků). Dovede zdolat svah o nadstandardním sklonu 70% a také výška jeho brodu je výjimečná: 110 cm.

Springbuck je uzpůsoben nést na střeše jak elektronicky ovládanou, tak manuální zbraňovou věž.

O vozidlo Springbuck je stále větší zájem o import, zatím jej využívají armády z 19 zemí z pěti nejfrekventovanějších kontinentů.

Zdroje

https://www.dcd.co.za/products-services-2/ 

https://www.defenceweb.co.za/featured/dcd-getting-ready-to-deliver-springbuck-apcs-to-african-client/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren