Spike MELLS
Anti-Tank Missile system
Panzerabwehrlenkwaffe (Mehrrollenfähiges Leichtes Lenkflugkörper-System)
Izraelská ATGW v německých službách
Protitankové řízené střely Spike-LR od izraelského Rafael se už zažily jako světový standard ve svém oboru. Existují varianty odpalované z vrtulníků, vozidel i ručně. Bundeswehr se rozhodl mít ručně odpalovatelný systém ATGM Spike v Německu zvaný MELLS zvláště potom, co jsou od 2018 střelami Spike vyzbrojována nová pěchotní vozidla Puma. MELLS v německé armádě nahradí starý britský Milan ATGW.
Izrael vyvinul šest variant řízených střel Spike podle hmotnosti a dostřelu se lišících. Němci si vybrali Spike-LR s dosahem 4 km a váhou jedné střely 14 kg. Systém je stále inovován, nicméně jeho počátky sahají do roku 1981. Rakety Spike jsou na svoji dobu dosti sofistikované. Tak z hlediska pohonu jde o dvoustupňovou raketu na tuhé palivo. Na cíl je naváděna porovnáváním infračerveného obrazu cíle, řízení odpalovačem je vedeno sotva znatelným optickým kabelem. Bojovou hlavici tvoří klasická protitanková tandemová hlavice vytvářející po dopadu projektil tvarovaný explozí a ještě je doplněna o tříštivou složku (střepiny). Roznětka je kontaktní. Hlavice je nazývána jako Penetration, Blast and Fragmentation, což je samovysvětlující.
Od roku 2015 jde o čtvrtou generaci protitankové zbraně. Díky pokročilé elektronice může zbraň operovat v dosti autonomním módu hunter-killer a simulovat mód fire-and-forget. Zařízení sleduje cíl a je na lidském operátorovi, aby raketu vypálil nebo přesunul zaměření na jiný cíl. Tenoučký optický kabel spojující raketu v letu s odpalištěm je tak lehký, že dovoluje změnit cíl za letu střely nebo dokonce střelu vypálit přibližným směrem a následně jí teprve určit cíl. Nejnovější verze má dokonce dvojitou infračervenou naváděcí elektrooptiku na starším i novějším principu. Geniální. Sám, být Izraelcem, bych to neudělal lépe!
Původní výrobce vytvořil v Německu dceřinou společnost, vzhledem k výzbroji nových Pum, aby dodávky nevázly a zbraně se mohly vyrábět přímo podle potřeby v Německu.
Naposled modernizovaná verze z roku 2017 má zcela novou elektroniku, k výběru více možností bojových hlavic, víceúčelové programovatelné časované roznětky. Dostřel po odpalu ze země je 5 km, z vrtulníku 10 km. Každá raketa je zpětně kompatibilní se všemi typy odpalovačů. Voják ji např. může nést v poli, být vyzvednut vrtulníkem a tam ji naládovat do jeho odpalovače (umožňuje-li lidskou manipulaci).
Na základu a věhlasu raket Spike navrhl i Írán dvě zbraně vlastní. Rakety Spike jsou v operátorských armádách nejčastěji montovány na vozidla jako Boxer a Pandur a do vrtulníků. Výčet uživatelských zemí je neskutečný: Je jich nepočítaně. Prakticky všechny země NATO plus mnohé další ze všech kontinentů. Překvapivě nejvíce kusů ve vojenském inventáři má Čile, Nizozemí, Rumunsko. Nejpokročilejší řešení má Španělsko se svým upgradem vrtulníku Tiger HAD.
Specifikace
Hmotnost střely 14-34 kg; průměr 130-170 mm; znovunabití za 15 sec; dostřel 55 m až 25 km; průbojnost 700 mm ekvivalentu RHA;
Zdroje
Oficiální:
https://www.rafael.co.il/press/german-army-acquires-1500-spike-missiles-and-hundreds-of-launchers/
https://www.defence24.com/spike-atgw-system-procured-by-the-bundeswehr
https://www.army-technology.com/news/eurospike-spike-missiles-launchers-germany/