Spike-LR II

Anti-tank guided missile
Celosvětově nejpoužívanější protipancéřová střela dneška

Spike-LR II je nejnovější generací ručně odpalované protitankové řízené střely vycházející z koncepce americké střely Javelin. Obě jmenované se vyznačují šikmou trajektorií letu. Nejdříve šikmo vzhůru, poté se řízeně snáší šikmo dolů na tank a útočí na něj shora, kde má tank nejslabší ochranu.

Existují různé principy střel Spike, odlišující se povelovým způsobem navedení na cíl třeba radiofrekvenčním spojem nebo odvíjeným optickým vláknem.

Jako o nejdokonalejší ruční protitankové zbraně dneška, jde o zbraně způsobu operace fire-and-forget a top attack, případně ještě lock-on after launch. Navigují se na infračervený obraz cíle, získaný senzorem CCD infrared ve vlastní hlavici.

Cíl ničí tandemovou náloží, tedy dvěma výbuchy kumulativní nálože po sobě. Jeden vůči reaktivnímu pancíři, druhý teprve vůči vlastnímu pancíři vozidla. Zbraň má mít sílu prorazit 700 mm pancíře v ekvivalentu RHA a to až po poražení případného dynamického pancíře.

Celá ruční zbraň sestává z řídící a odpalovací jednotky, baterie, trojnožky, tepelného hledí a vlastní tuby se střelou. Optický senzor hledí z trojnožky a má desetinásobný zoom.

Varianty zbraně se liší hmotností, délkou rakety, hmotností nálože a dostřelem. V pozemní variantě Spike LR/MR raketa váží 14 kg a její kompletní odpalovací systém celkem 27 kg.

Vyrábí je izraelský zbrojař Rafael Advanced Defense Systems a střely se staly velmi kompatibilním standardem protitankové zbraně pro snad všechna nová evropská pěchotní vozidla a také vrtulníky.

Spike-LR II vznikla v roce 2018, má pozemní dostřel 5,5 km (10 km při odpalu z vrtulníku). Dořizována radiofrekvenčně, používá umělou inteligenci k sledování cíle a stala se hlavní zbraní izraelských ozbrojených sil.

Pravděpodobně jde o nejpokročilejší protitankovou zbraň pro pěchotu na krátký dosah, spolu s americkou Javelin. Snad ještě lepší by mohly být japonské střely LMAT a přímo geniální korejský Raybolt.

Spike již tradičně slaví řadu komerčních úspěchů jeden za druhým, v poslední době kolem 2023 si jej objednala německá armáda pro svoji novou flotilu protitankových vrtulníků H145M vyzbrojených právě střelami Spike. Jen roku 2023 si systém Spike objednala armáda Chorvatska pro svá pěchotní vozidla, Řecko pro své pobřežní lodě a armáda Švýcarska si Spike LR-II zvolila za svoji základní pěchotní protipancéřovou zbraň, jíž nahradí své americké ATGM TOW.

Zdroje

https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/Spike-LR2.pdf

https://eurospike.com/spike_lr.min.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nastala nová fáze průmyslové revoluce. Lidé už tolik nepotřebují ruce, aby se cítili kreativně.
Digitální Cestovatel