Spider MkII (ST Kinetics)

Spider
Light Strike Vehicle Mark II
Singapurské lehké útočné vozidlo

Spider-LSV-MK.II vstoupilo do služby u singapurské armády 2013, aby nahradilo stárnoucí australské LSV z 1998. Spider-LSV-MK.II je navržen být přenositelný vrtulníkem a být živě pohyblivý v terénu. Zároveň nese vysoce schopné síťové komunikační vybavení, aby byl neoddělitelnou součástí situačního povědomí všech prvků na bojišti.

MkII se označuje jako Spider New Gen a byl vyvinut mezi 2011 a 2013 singapurským ST Kinetics. Má lepší pohon a je konstrukčně odolnější než předchůdce, unese více zátěže a je snadno přizpůsobitelný potřebám všech důmyslných zařízení, které může nést. Řidič je unikátně umístěn vpředu uprostřed, což dovoluje rychle měnění výzbroje po obou stranách vozidla. Design je na první pohled lehký, aby vozidlo bylo přenositelné v podvěsu vrtulníků CH-47 Chinook nebo na padácích spustitelné z letounů C-130 Hercules.

MkII je vybaven systémem Mantis izraelského Rafael. Ten sestává z robustního laptopu, zatažitelné multisenzorové hlavy, raket Spike-LR ATGM a taktického bojištního systému C4I. MkII je vyráběn ve třech variantách: granátometná, protitanková (ATGM) a víceúčelová. Hlavní role je ale přímý boj s tanky v rychlém pohyblivém vozidle pomocí ATGM taktikou hit-and-run. Díky ATGM se specializuje na likvidaci tanků na větší vzdálenost.

Specifikace

Navržen 2013; hmotnost 1,8 t; délka 4,9 m; turbo-diesel motor 136 hp; max. rychlost 110 km/h; posádka 6; 7,62 mm kulomet FN, nebo 40 mm granátomet, nebo hlavně Spike ATGM system;

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Light_Strike_Vehicle_(Singapore)#Light_Strike_Vehicle_Mark_II

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1056

https://en.wikipedia.org/wiki/Light_Strike_Vehicle_(Singapore)

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

V Německu předmět není způsobilý patentové ochrany, pokud jej odborník mohl vytvořit, aniž byl vynálezecky činným. Teprve výkon vzdálený průměrnému odborníkovi zaslouží odměny v podobě udělení ochrany.
Karel Čada