Soumar, Hoveyzeh, Abu Mahdi

Cruise missile
Nejnadějnější střela s plochou dráhou letu z Íránu

Soumar je Íránská řízená střela s plochou dráhou letu z 2015, která představuje záporný vývoj íránského raketového zbrojního průmyslu. Však uznejte sami: 

Nejvíce západních analytiků se přiklání k tomu, že Soumar je ponejvíce kopií ruské proudovým motorem poháněné střely Kh-55 vystřelované z letadel. Rozdíl je v tom, že Soumar je vybaven raketovým motorem na tuhé palivo a je odpalován ze země. Maximální bojový dolet Soumaru je podle velikosti palivové nádrže odhadován na 2500 km, kdežto Íránci tvrdí, že je to 3000 km. Rusové jsou schopni si své proudové / dvouproudové motory vyrábět sami, kdežto Íránci prý ne, a to se projevuje v tomto rozdílu. Původní ruská střela Kh-55 je schopna nést jadernou nálož, ovšem, že by ji nesl Soumar a horší, by to pro snižující se dolet snad už ani nemělo cenu.

Těleso Soumar je dlouhé 7,24 m, s průměrem 51,4 cm, přítomné v armádě nejpozději od 2012.

2019 Írán představil Hoveyzeh, střelu s plochou dráhou letu odvozenou vylepšením Soumaru. Ovšem sám generál Amir Hatami tam za velkého potlesku odhalil, že dosah Hoveyzeh je pouhých 1350 km.

2020  Írán představil námořní varianty Abu Mahdi střel Soumar a Hoveyzeh, používající také proudový motor, ale s dosahem už pouhý 1000 km, takže kdo ví, kam Írán s raketami obecně spěje.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/soumar/

Wikipedia

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone