Sonobóje
Sonobuoy
Sonobóje, Sonarbóje
Sonarová bóje je nástroj protiponorkového boje. Jde o plovoucí zařízení vybavené sonarem a po shozu z vrtulníku do moře předává získané podvodní signály mateřskému letadlu nebo plovoucímu velitelskému stanovišti.
V dnešní podobě je to podlouhlý plovák na jedno použití, který námořní hlídkové letadlo nese v mnohačetných zásobnících podobných raketnici nebo výmetnici klamných cílů.
Po dopadu na hladinu bóje spustí hydrofon (podvodní mikrofon) do nastavené hloubky v níž je zhruba tušena přítomnost ponorky.
Jako u všech detekčních systémů se dělí i sonarové bóje na aktivní a pasivní. Pasivní bóje pouze poslouchají, aktivní bóje samy vysílají zvukové impulsy. Oněmi hlídkovými námořními letouny jsou dnes především vrtulníky protiponorkového boje. Pokud svrhnou sonobóje na rozsáhlém území, vzniká tím senzorové pole.
Sonarové bóje vynalezli Britové za 2. světové války. Další protiponorkovou zbraní, s níž se informace získaná sonobójemi doplňuje, jsou detektory magnetických anomálií. Alternativou taženou za plavidly je vlečný sonar.
Jelikož dnešní ponorky jsou téměř bezhlučné, nelze se již tolik spoléhat na pasivní sonary a pozornost námořnictva se obrací zpět směrem k aktivním sonarům, jak byly původně vynalezeny za světové války.
Hlavní oč tu běží, je vyhodnocení zvukového signálu sonary získaného. jeho zpracování je celou samostatnou vědou a dnes už jde jenom o dokonalost softwaru na vyhodnocení zvuku. Pokud se upgraduje sonarové vybavení, myslí se tím takřka výlučně update softwaru.
Nová oblast protiponorkového boje se skýtá v bezpilotních letounech, zejména vzhledem k jednorázové povaze bójí shozených do vody, které už nikdo zpětně nevyzvedává. Musí proto být nejen účinné, ale i levné. Je odhadováno, že každé větší námořnictvo má v inventáři stovky tisíc kusů sonobójí.
Zdroje
https://irp.fas.org/program/collect/iuss.htm
https://de.wikipedia.org/wiki/Seefernaufkl%C3%A4rer
https://en.wikipedia.org/wiki/Underwater_acoustics