Skif 130mm 150mm

Anti-tank guided missile system
Ukrajinský samostatný protitankový raketový systém

Ukrajinská konstrukční kancelář Luch Design Bureau přišla roku 2011 s projektem protitankových řízených střel Skif (Skyt). Systém Skif je určen k ničení pohyblivých moderních pancéřovaných cílů s explozivním reaktivním pancířem (ERA). 

ATGM Skif mají minimální dostřel 100 m a maximální dostřel 5 km (3 km v noci při tepelném hledí). Jako většina protitankových řízených střel dneška mohou ostřelovat i nízko letící vrtulníky. Jde o střely s dvojí možností navádění. Jejich komplet, jako samostatný bojový prvek, spočívá na trojnožce s vlastním naváděcím zařízením, s tepelným zobrazovačem, s kontejnerem na rakety a s dálkovým  ovládacím panelem PDU-215. Systém vyžaduje tři až čtyři vojáky pro rozvinutí do palebné pozice. Tito  lidští operátoři potřebují nést příslušenství v k tomu určených batozích. Hmotnost celého kompletu je 104 kg. Délka zbraně je 1,36 m.

PDU-215 je laptop v podobě kufříku s joystickem. Cíl je ozařován laserovým paprskem, který raketa za letu sleduje. Stanoviště automaticky sleduje cíl elektrooptikou a míří na něj laserem. Nejde tedy o fire-and-forget systém s aktivním naváděním v hlavici, jak jsem našel chybně na youtube. Člověk však může joystickem směr upravovat, pak raketa komunikuje se stanovištěm pomocí rádiového přenosu (princip SACLOS  přes rádio). Ovládání PDU-215 dokáže fungovat do vzdálenosti 50 m od trojnožky.

Systém vystupuje v dvou rážích raket 130 a 152 mm. Bojová hlavice nese trhavou tandemovou nálož. S ní dokáže raketa prorazit  800 mm homogenní oceli (RHA ekvivalent). V případě těžší ráže je to 1100 mm RHA po poražení explozivního reaktivního pancíře (ERA). Rakety mohou mít také tříštivotrhavou (střepinovou) hlavici pro postřelování pěchoty a lehce pancéřovaných vozidel. 

Systém Skif je příbuzný s  běloruským Shershen a s tureckým Serdar. V současnosti jej používají armády Alžírska,  Saúdské Arábie, Barmy,  Maroka a samozřejmě Ukrajiny. Doba  uchování funkčnosti zbraně při skladování je 15 let. 

Zdroje

https://www.luch.kiev.ua/en/production/antitank-weapons-systems-and-simulators/skif-man-portable-antitank-missile-system

https://en.uos.ua/produktsiya/vooruzhenie-i-boepripasi/31-nosimiy-protivotankoviy-raketniy-kompleks-skif

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Neznělo to jako kulomet, ale jako když se trhá plátno.
MG 42