Shrek One MPV (KrAZ / Streit)

Mine protected personnel carrier
Geschützter Mannschaftstransporter

Shrek One je středním transportérem personálu chráněným proti výbuchům min, vyvinutým roku 2010. Eskalující konflikt na Ukrajině akceleroval jeho vývoj a tak ukrajinská a kanadská skupina Kraz a Streit nakonec měla schopné vozidlo, zcela nezávislé na ruských technologiích, které později bylo úspěšně nasazeno ve dvou afrických lokálních konfliktech.

Čtyřkolové 4x4 vozidlo stojí na podvozku náklaďáku KrAZ-5233НЕ. Jeho protiminová podlaha využívá klasický tvar typu V, který rozvádí energii výbuchů pod vozidlem směry do stran od posádky.

Vozidlo je nejen kvůli pancíři dosti objemné. Prázdná hmotnost je 17,5 tuny,  při dvou 250 l nádržích paliva. Všechna okna jsou neprůstřelná, malá okna mají pod sebou střílny pro ruční zbraně. Vzadu jsou vysoké jednokřídlé dveře pro výsadek. Přední skla mají ochránit proti kalašnikovům s průbojným střelivem.

V kabině sedí dva řidiči a vzadu je prostor pro 10 vojáků výsadku. Počet sedadel a rozložení vnitřního prostoru je plně přenastavitelné. Pancéřování vozidla představuje ochranu jak balistickou tak protiminovou na STANAG 4569 levelu 2, což není zlé, ale ani skvělé.

Napětí na Ukrajině vozidlu vskutku pomohlo, protože ruské motory JaMZ nebylo možno dodat a tak je nyní vozidlo schopno provozu se západními motory Cummins, Ford a Deutz, v případě Shreku vznětovými motory o výkonu 330 koňů.

K vozidlům se vyrábí i robotická paže jeřábu k odstraňování výbušnin. S touto paží se ke zdroji nebezpečí vozidlo nepřiblíží na méně než 20 m. Existují tři varianty vozidel Shrek One a sice právě ta s jeřábem, polní ambulance a transportér pěchoty.

Kromě Ukrajiny zatím vozidla byla importována armádami Burkina Faso, Senegalu a Arabských Emirátů.

Specifikace

Hmotnost 17,5 t; délka 7,776 m; posádka 2+10; rychlost 105 km/h; 

Zdroje

https://spetstechnoexport.com/en/product/229

https://de.wikipedia.org/wiki/KrAZ-MPV_Shrek_One

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

U lidí kdož slibují aniž by měli v úmyslu dodržet slovo, zpravidla posléze zjistíte opakované kriminální jednání.
Fr. Koukolík