Shephard (TAG)

Armored Tactical Transport vehicle

Globálně působící firma The Armored Group s továrnami v Německu, Arábii, Mexiku a Číně vyrábí od 1992 Cash-in Transit vozidla, tedy obrněné dodávky peněz do bank. V portfoliu má i vojenské vozidlo Shephard, které je záhadné jako firma sama. Kromě strohých číselných hodnot na oficiálních stránkách se o něm nedozvíte nic, ani rok uvedení.

Pohonem je diesel motor Cummins nebo Ford, přeplňovaný osmiválec s šestistupňovou převodovkou. Na střeše je jednomužná zbraňová věž.

Vozidlo standardně uveze dva řidiče a šest členů výsadku. Může být přenastaveno z dodávky na dopravu pasažérů, kterých pak uveze 2+8. Auto má dvoje postranní dveře v kabině, jedny větší dveře vzadu a jeden střešní poklop, který slouží také jako výlez do věže. Nu a konečně balistická ochrana vozidla na standardní úrovni STANAG 4569 level 2 s doplnitelným pancířem na level 4. Také protiminová ochrana je na levelech 4A, 4B.

Vozidlo má jednu nádrž, z čehož je patrné, že se s ním nepočítá přímo do bojových podmínek. Nádrž pojme zásobu 257 l paliva. Vozidlo má 12V elektrický subsystém a je možno ho dovybavit 120A alternátorem a dvěma bateriemi. Samozřejmostí jsou dojezdové vložky v pneumatikách a centrální kontrola tlaku. Brodit vodou se může do hloubky 90 cm vodního sloupce. Každý kus má elektrický naviják do 5,4 tun, připojení na internet, denní / noční kamerový systém a elektricky vztyčitelný senzorový stožár.

Vyrábí se k němu ale i paleta doplňků, které je možno dodatečně přidat. Ty zahrnují: Přetlakový systém CBRN ochrany, z čehož a z úrovně pancéřování, ze stožáru a podle dvou předních skel vidíme, že vozidlo je skutečně zamýšleno pro armádní účely. Dále intercom, automatické hašení, další dva výkonné radiokomunikační systémy, GPS, televizní kameru, odpalovače kouřových granátů, vzdáleně ovládanou zbraňovou stanici, akustickou lokalizaci výstřelů, FLIR, vzdáleně ovládaná pátrací světla, sadu pro elektronické udržování pozice v konvoji na základě IR obrazu.

Takže ze záhadného případu, o kterém se nedočteme nikde jinde, než na webu výrobce, je nakonec dost slušné vozidlo, které to myslí vážně nejen s ochranou.

Specifikace

Hmotnost 10,1 až 11,7 t; délka 6,015 m; posádka 2+6-8; výkon 330 hp; rychlost 100 km/h; 

Zdroj

Oficiální web:

https://www.armoredcars.com/vehicles/shephard-2/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Papír snese všechno. - Novinářské úsloví,
podobně jako kuchařské: Prdel si to přebere.