Shaheen 3 a 2

Medium-range ballistic missile
Pakistánská nejschopnější balistická raketa středního doletu

Dvoustupňová balistická střela středního doletu Shaheen 3 na tuhé palivo je právě v usilovném vývoji v pakistánských laboratořích. Střela může nést jadernou nálož do vzdálenosti 2750 km. Poprvé byla představena západu roku 2016, kdy byla vezena na čínském mobilním odpalovači.

Raketa Shaheen 3 je dlouhá 19,3 m, má průměr 140 cm. Minimálně dva úspěšné odpaly rakety proběhly v 2015. Panuje podezření, že pro tuto raketu Pakistán vyvíjí samostatně řiditelná návratová tělesa (jaderné MIRV hlavice), jichž jedna raketa Shaheen 3 ponese vícero, stejně jako u západních a ruských balistických nosičů.

Shaheen 3 je raketou s nejdelším dosahem v arzenálu Pakistánu. S dostřelem 2750 km již může raketa atakovat souostroví Andamany a Nikobary v Bengálském zálivu, které právě mají strategický význam pro Indii.

Dalším pokrokem ve vývoji Shaheen 3 je balistická raketa Ababeel.

Shaheen 2

Shaheen 2 z roku 2014 je technologickým předchůdcem Shaheen 3, od níž se liší akorát navýšeným dosahem. O ní se ví, že spolu s Shaheen 1 pochází nejspíše z čínských technologií a že může nést jadernou hlavici o síle 15-35 kt. Na východní technologie má velmi slušnou odchylku v přesnosti od dopadu na zamýšlený cíl, pouhých 350 m.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/shaheen-3/

https://www.army-technology.com/news/pakistan-test-fires-shaheen-iii-surface-to-surface-ballistic-missile/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři