Serval VBMR (Nexter)

Light multi-role armored vehicle (franc. VBMR)
Francouzský lehký transportér personálu

Nový lehký transportér francouzského personálu vychází. Právě (2019) úspěšně prošel zkouškami. Jako další komponenta programu Scorpion, od 2022 do 2025 má být ve francouzské armádě 489 vozidel Serval a celkem 978 do 2030.

Od 2018 ho společným úsilím vyvinuli francouzští Nexter a Texelis. Dalo jim to pouhý rok a půl práce, protože co si budeme nalhávat, vypadá jako Titus se čtyřmi koly.

Vozidla Serval mají být využívána primárně pro průzkum, sekundárně také jako podpůrná vozidla. Vnitřek vozidla je tolik digitalizován a automatizován, jak to jen šlo. Bude plně integrován s novým fr. systémem digitálního bojiště Scorpion Combat Information System (SICS). Střešní kulomet bude ovládán dálkově z vnitřku vozidla. K dispozici bude sada senzorů pro detekci hrozeb, o které se dozvíme v následujících letech.

Zatím se počítá se čtyřmi variantami vozidel rodiny Serval: Hlídkové, průzkumné, komunikační a elektronického boje. V této třídě vozidel se Servaly budou vzájemně doplňovat s Griffony, Jaguary a modernizovanými VAB3, i když i to má být po 2022 nahrazováno a zůstat pouze v protitankové variantě s ATGM HOT.

Serval má dojezdová jádra pneumatik, motor vpředu a veškerá posádka je umístěna vzadu vozidla. Vozidlo má vysokou světlou výšku. Prostor pro výsadek nebude velký, ale má zajistit aspoň nouzovou kapacitu pro převoz raněných. Střecha má zůstat plochá, jako další prostor pro náklad nebo pro vzdáleně ovládanou zbraňovou stanici. Ta má obsahovat kromě kulometu 7,62 mm také 8 tub zadýmovacích granátometů v jedné lince. Skla budou neprůstřelná a celková ochrana má být pouze proti ručním zbraním a nástražným bombám, protože vozidlo se nemá přímo účastnit boje. Hmotnost i rozměry mu dovolují být přenášen pomocí letounů A400M.

Specifikace

Hmotnost 15-17 t; délka 6,45 m; motor přeplňovaný vznětový; rychlost 120 km/h; dojezd 600 km;

Zdroje

https://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/206721/france-begins-trials-of-serval-4x4-multi-role-armored-vehicle.html

https://www.militaryfactory.com/armor/detail.asp?armor_id=1196

https://www.nexter-group.fr/en/scorpion-program.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Mít největší kladivo neznamená trefit každý hřebík.
Obama