Sejjil (2)
Medium-range ballistic missile
Zřejmě nejschopnější balistická raketa Íránu
Od 2012 má Írán v aktivní službě rakety Sejjil, při vývoji kterých uplatnil znalosti všech méně nadějných raket předchozích, od 90. let, především Zelzal a Shahab 3, těžící z dřívějších technologií čínských (původně ruských).
Sejjil je dvoustupňová raketa na pevné palivo. Má délku 18 m, průměr 125 cm a váží 23,6 tuny. Nese jedinou hlavici o hmotnosti 700 kg, již může dopravit do vzdálenosti 2000 km. Hlavice může nést jadernou nálož. Rakety se navigují inerciálně a přes GPS. Trup i hlavice mají mít povrch do určité míry snižující radarovou stopu. Sejjil údajně startuje s velkým odpichem, což spolu s nátěrem činí střelu obtížně zjistitelnou radary při rychlé startovací fázi. Rakety jsou převáženy po silnici, uchovávány a odpalovány z pozemních mobilních odpalovačů.
2008 a 9 Írán testoval naváděcí soustavu raket a před zraky světa je poslal do indického oceánu. Když se druhý test překvapivě dobře vydařil a raketa dolétla do vzdálenosti 2500 km, Írán raketu přejmenoval na Sejjil 2 (tenkrát na východě dodnes).
Ačkoli sdílí úvodní podobnosti s technologií severokorejskou, na západě se má zato, že raketa byla kompletně vyvinuta v Íránu a íránští vědci u ní překonali všechna úskalí, které zde podle západních znalostí měli mít a očividně je zvládli, čímž posunuli kupředu íránské technologie motorů na tuhé palivo. 2021 byla výzvědnými službami podána informace, že Írán usilovně pracuje na Sejjil 3, která již bude třístupňová a bude mít dvojnásobný dosah 4000 km.
Ačkoli Írán tvrdí, že Sejjil má pro něj pouze jaderně odstrašující význam při obraně, oči a uši evropských senzorů jsou nastražené, protože pokud je to se Sejjilem 3 pravda, pak by raketami islámský šílenec již mohl útočit na západ (JV-Evropu).
Zdroje
https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/iran/sejjil-12/
https://missilethreat.csis.org/missile/sejjil/