Scarabee (Arquus)

Light armored combat Vehicle
Francouzský lehký obrněný automobil budoucnosti

Francouzský Arquus, dříve vojenská odnož Renaultu, dnes už jedna ze společností Volvo se nakonec až 2019 vytasila se svým mnohostraně převratným lehkým vojenským vozidlem Scarabee. Jeho rolí je být oporou leteckého výsadku a ozbrojený průzkum. Scarabee je na první pohled lehkým terénním 6,6 tun vážícím vozidlem ostře řezaných rysů, konstruovaným pro přepravu čtyřčlenné posádky.

Má dvě pohonné jednotky. Hlavní je vznětový motor o výkonu 300 hp, doplněn elektromotorem o dalších 75 kW. Hybridní řešení je novým trendem přicházejícím k vojenským vozidlům. Prvně s tímto principem přišel turecký Akrep. S Akrepem má Scarabee více shodných vlastností. Scarabée dokáže jezdit pouze na elektřinu, což mu umožní se takřka neslyšně pohybovat bez tepelných a zvukových stop, jak uvádí  Arquus. Vysokokapacitní Li-Ion baterie uložené v pancéřové slupce umožňují vojákům provádět dlouhé neslyšné patroly, během kterých budou moci využívat i veškeré vnitřní vybavení vozu.

Nejen pohon je převratný. Podvozek má adaptivní tlumiče a měnitelnou světlou výšku mezi 40 a 50 cm, ale hlavně dovoluje řidiči zatáčet všema čtyřmi koly. Zadní se mohou otáčet jak opačně tak shodně s předními, což dovoluje buď se otáčet na místě nebo jezdit do stran.

Zbraňové systémy jsou samozřejmě výborně propojeny se síťovým modelem digitálního bojiště 21. století, konkrétně se systémy francouzského modernizačního programu Scorpion. Jde o Arquus’ Battlenet vetronics suite a využívání Blue Force Tracking. Přehled kolem vozidla zajišťuje soustava kamer, takže i řidič vidí na 270° okolo vozidla.

Podobně jako u Akrepu, také zde výrobce vyvíjí dálkové ovládání pro jízdu bez řidiče. Uvažuje se i o transformaci na zcela autonomní motorizovanou platformu, jako je např. izraelské Guardium. Arquus také vyzdvihuje snadnou údržbu všech pojezdových zařízení, ke kterým se dá snadno dostat.

Pancéřování je modulární, tedy na ocelovou kostru lze připojit pláty kompozitního pancíře o různé síle. To se týká jak balistické tak protiminové ochrany.

Scarabee má narozdíl od svého kolegy Fortress Mk2 nést nejen zbraňovou stanici Hornet, ale také další dálkově ovládané stanice cizích výrobců pro celou škálu kulometů, ale především se počítá s nesením odpalovače dvou evropských ATGM Milan a MMP. Dokonce snad bude moci nést i 30 mm kanón.

Z pohledu strategické mobility není pro malý Scarabee problémem být převážen všemi transportními letouny, s nástavcem LTCO12 může být dokonce shazován na padáku. Například do evropského Airbusu A400M Atlas se vejdou tři kusy.

Zdroje

Oficiální:

https://www.arquus-defense.com/arquus-presents-its-scarabee-very-first-time-paris-air-show

https://www.armyrecognition.com/defense_news_july_2020_global_security_army_industry/arquus_scarabee_as_a_five-star_innovation_project_of_armored_tactical_vehicle.html

https://interestingengineering.com/volvos-new-military-transport-does-the-unthinkableit-can-drive-sideways

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nedbalost je matkou neschopnosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren