Sarmat RS-28 / Satan 2 (Putinův pozemní palcát)

Intercontinental Ballistic Missile (ICBM)
Interkontinentalrakete
Ruská termojaderná mezikontinentální raketa soudného dne

Události roku 2022 bohužel ukazují, že Rusko chřestí jadernými zbraněmi a používá je jako svůj vyjednávací kapitál. Střelami Sarmat bohužel operují ruská raketová vojska strategického určení a budou je vypouštět z podzemních sil zřejmě v poslední normální den na Zemi. Jejich cílem je zasadit protivníkovi těžký úder na civilních cílích a zlomit jeho odhodlání pokračovat v dalším boji. Pracovní název prototypu nese označení verze R36M2,  takže jde o pokračování raket R-36 Vojvoda  z roku 1988, které nesly v kódovém značení NATO přezdívku SS-18 Satan. 

První prototyp S-28 byl dokončen 2015, v letech 2017 až 18 proběhly zkušební starty, 2020 byla zahájena sériová výroba a minulý rok 2021 měly rakety Sarmat nastoupit do služby ve várce 46 raket.

Jedná se o klasickou, nechvalně opěvovanou ICBM,  schopnou doručit 10 samostatně naváděných jaderných hlavic o celkové síle 750 kilotun (kt). Technické detaily o raketách Sarmat RS-28 jsou pochopitelně utajovány,  ale údaje, které Putin nadnáší nám zcela postačují. Jedna celá raketa Sarmat váží 208 tun s výškou 35 m při průměru 3 m. Rakety jsou třístupňové a letí na směs kapalného paliva a okysličovadla. Náklad 10 tun těžký dokáže doručit na vzdálenost 18 000 km. Za tento náklad býval nejčastěji plánován určitý poměr 10 těžkých samostatně naváděných jaderných hlavic (MIRV), 16 lehčích jaderných hlavic, a 24 hypersonických těles (Hypersonic Glide Vehicles), tedy jak jsou česky nazývány hypersonickými kluzáky. Jediná raketa RS-28 má zničit celý pás měst na východním pobřeží Spojených států.

Dle ruské propagandy mají rakety Sarmat být schopny překonat jakoukoli  protiraketovou obranu protivníka, kdy konečná nálož bude spočívat v kombinaci jaderných hlavic a stejně vypadajících klamných cílů, přičemž všechny budou samostatně manévrovat. Sověti to tenkrát viděli tak,  že hrozba Sarmat má donutit západ ekonomicky krvácet, kdy západ bude muset vynakládat šílené prostředky na protiraketovou obranu.

Situace v půli března 2022 na Ukrajině však vypadá slibně, protože zatím to vypadá, že nejvíce bude krvácet Rusko. Neradi bychom se dostali do situace, kdy odpálení / neodpálení Sarmatů bude záviset na jednom posledním vojákovi, který si rozmyslí / nerozmyslí zmáčknout spoušť.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/rs-28-sarmat/

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/rs-28-sarmat-satan-2/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren