Saratoga (Navistar Defense)

Light tactical vehicle
U.S. lehké taktické vozidlo jako HMMWV

Po roce vývoje v 2011 představila firma Navistar tento lehký transportér pěchoty. Bylo to v době, kdy Humvee končila životnost a nebylo ještě jasno o jeho nástupci. Navistar vyvinul toto vozidlo jako vlastní podnik a jako velmi podobné původnímu Humvee HMMWV, což se nakonec nevyplatilo, protože bylo vybráno vozidlo firmy Oshkosh.

Navistar, který se specializuje na vývoj těžkých náklaďáků, vyvíjel Saratogu v duchu Humvee. Soustředil se na vysokou mobilitu, víceúčelovost a vzal si na pořad dne i u Humvee kritizovanou nízkou schopnost přežití.

Saratoga může být na střešním průlezu vyzbrojena manuální nebo dálkově ovládanou zbraňovou stanicí pro těžký kulomet 12,7 mm nebo 40 mm granátomet.

Celková kapacita vezené posádky je 5 členů, v případě, že ke čtyřem přibude střelec.

Balistická ochrana vozu spočívá na slabém kovovém nebo keramickém pancíři ochraňujícím jen proti ručním zbraním a střepinám dělostřelectva na základní úrovni. To není žádná sláva, ovšem díky tomu má vozidlo skvělou užitnou hmotnost 3,2 tuny.

Pohonem je vznětový osmiválec MaxxForce D6 V8 s automatickou šestistupňovou převodovkou Allison 2100 6SP o výkonu 340 koňů.

Vozidlo se pevně drží svého předchůdce. Má nejen vysokou společnost součástí s původním Humvee, ale i celkový zjev. Navistar zřejmě tušil, že ve velkém neuspěje, že jeho vozidlo bude jen dočasné řešení na překlenutí mezery mezi HMMWV a jeho nástupcem, a proto udělal Saratogu na první zdání stejnou, protože Humvee má vytvořenu obrovskou slávu a ve velkém si je odkupují civilisté, takže výrobci zřejmě doufali, že do této módní vlny nakonec Saratoga zapadne.

Specifikace

Hmotnost 6,7 až 9,9 t; délka 5,71 m; posádka 5; rychlost 100 km/h; dojezd 650 km;

Zdroje

http://www.military-today.com/trucks/navistar_saratoga.htm

https://www.armyrecognition.com/us_army_wheeled_and_armoured_vehicle_uk/saratoga_international_navistar_defense_light_tactical_multirole_vehicle_technical_data_sheet.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zdvořilost je způsob, jakým se ponižuje potenciální konflikt a mění ve spolupráci.
Zdeněk Pinc