Samur OTTER

Armoured vehicle-launched bridge
Turecké plovoucí mostní vozidlo

Další monstrum z nové generace tureckých armádních vozidel je Samur, anglicky Otter, turecky SYHK. Byl vyvinut 2018 tureckým FNSS.

Obrněné mostní vozidlo má zajistit hladký průběh operací přemostění řeky. Principiálně jde o mobilní mostní člun. Vozidla lze řetězit do jednoho celku, čímž se maximálně dosáhne 150 m dlouhého přemostění spojením dvanácti vozidel. Jednotlivá vozidla může převážet na sobě jako dopravní loď. Kombinuje funkce vozidla, lodě a mostu.

Tělo vozidla je ze svařovaného hliníku. Kabina je slabě pancéřována proti zásahům z ručních zbraní. V silničně mobilní poloze jsou mostní komponenty zdvižené a tvoří střechu vozidla. Při přechodu do obojživelného módu se rozvíjejí do stran.

Co se mobility týče, jde o 8x8 terénní vozidlo zatáčející všemi koly. Podvozek je shodný s pěchotními vozidly Pars 8x8. Pohonem je přeplňovaný diesel motor Deutz s plně automatickou převodovkou. Tříčlenná posádka sedí v pancéřované kabině chráněné před prostředky hromadného ničení přetlakovým systémem. Pro posílení terénní schopnosti má vozidlo měnitelnou světlou výšku, centrální kontrolu tlaku v pneumatikách a centrální kontrolu trakce. Všechna posádka má výborný přehled na všechny strany kolem vozidla díky systému kamer.

Do standardní výbavy stroje patří vyprošťovací jeřáb, samovyprošťovací naviják, radiové komunikační prvky, vodní pumpy, automatické hašení požárů uvnitř vozidla, poháněné z baterie vozidla.

Turecko 2019 vlastnilo 52 vozidel Samur a probíhá další vývoj ve spolupráci s jihokorejskou Hyundai-Rotem.

Specifikace

Rok 2011; hmotnost 36 t; délka 13 m; posádka 3; diesel motor 523 hp; rychlost 50 km/h, 10 km/h v plavání; dojezd 600 km;

Zdroje

https://www.fnss.com.tr/en/product/aaab-armored-amphibious-assault-bridge

https://militaryleak.com/2018/11/07/otter-armored-amphibious-assault-bridge-aaab/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest