Sagarika K-15, Shourya
Submarine-launched medium-range ballistic missile
Indická balistická raketa odpalovaná z ponorky
Indická balistická raketa K-15 Sagarika je hlavní námořní součástí indické jaderné triády. Je určena k startu z ponorek a má plnit odvetné útoky jadernou silou. Počítá se s ní a s její větší sestrou Shouryou jako s jadernou odpovědí na agresi Číny nebo Pákistánu, kdy budou indické střely startovat z ponorek v jihočínském moři.
K-15 je dvoustupňovou raketou. Jako u svých západních a ruských kolegyň, z ponorky pod vodou je nejprve vytlačena na hladinu tlakem plynů. Poté se zažíná raketový motor na tuhé palivo, dokud raketa nedosáhne maximální výšky 5 km. Bližší informace o náložích a hlavicích nejsou kvůli utajení známy. Aspoň ne ještě v 2022.
Sagarika má délku 10 m, průměr (ráži) 74 cm, hmotnost do 7 tun. Jde o dvoustupňovou raketu s oběma motory na tuhé palivo. Konvenční nebo jaderná nálož váží 500 až 1000 kg s níž střela uletí vzdálenost 750 km. Raketa je zprvu naváděna inerciálně a pomocí satelitu, v terminální fázi letu se naviguje sledováním kontur terénu. Existuje ještě její větší sestra Shourya s délkou 12 m a všemi výkonnostními parametry úměrně tomu upravenými. Ta má ovšem dolet, při použití menší nálože, úžasných 3500 km. Sagarika kvůli nízkému dosahu nemůže pojmout za cíl Islámábád, což by Shourya měla zvládnout. Vývojový program raket Shourya je proto přísně tajný. Shourya se původně testovala na souši, ovšem západní pozorovatelé v roce 2014 potvrdili, že raketa byla taktéž vystřelována z ponorky Arihant.
Potřeba mít v Indii vlastnoručně vyvinutou z ponorky odpalovanou zbraň vyvstala již v 1990, kdy Indie vyznávala mezinárodní politiku nepoužít jadernou zbraň jako první, ale zároveň nedisponovala ponorkovou, skrytou složkou jaderné triády. Pro tyto účely indické námořnictvo vyvinulo jaderným reaktorem poháněné ponorky třídy Arihant. 2008 Indie provedla sedm úspěšných testů, čímž Sagarika dospěla. Dle ředitele indického vládního zbrojního institutu DRDO jej až překvapilo, jak se přes úvodní obtíže podařilo upravit přesnost rakety, která má mít kruhovou odchylku od cíleného místa dopadu do 10 m (!). Do plné operační způsobilosti střely Sagarika vstoupily teprve 2018. Každá ponorka Arihant jich nese na palubě 12.
Zdroj
https://missilethreat.csis.org/missile/sagarika-shaurya/
https://www.globalsecurity.org/wmd/world/india/k-15.htm