Saab Barracuda, dílčí druhy multispektrální kamufláže

Advanced camouflage systems
Mobile Camouflage System
Saab Barracuda

Kdo to má, ten už jako bitvu vyhrál

V době po 2020, kdy dokonalé senzory řízené umělou inteligencí se samy stávají velmi složitou hrozbou, vyvstává zřejmě nový obor vojenství - Signature management. Barracuda vylepšuje vícespektrální skrytí vozidla posunem vnímání barev a rozdílnou odrazivostí materiálů sítě. Kompletní řešení Saab Barracuda vyzývá všechny druhy senzorů a snižuje možnost detekce za pohybu snad prý o 90%. Sestává z více druhů přizpůsobitelných pro konkrétní vozidlo.

Barracuda ARCAS, multispektrální síť Advanced Reversible Camouflage Screen (ARCAS) je nezadrhávací konstrukce a má rozdílné materiálové vlastnosti na každé straně povrchu. Pracuje se změnami kontrastu čímž snižuje vzdálenost potřebnou pro spatření vozidla. Existuje v pouštní, lesní, arktické a námořní variantě.

Barracuda Camosphere poskytuje trojrozměrný reliéf potaženého povrchu, znemožňuje přesnou střelbu na něj a zvyšuje časy potřebné na koordinaci palby.

Barracuda CoolCam se specializuje na skrytí elektronických zařízení, které samy svojí činností teplo vyzařují. Působí jako pasivní snižovač teploty, čímž šetří spotřebu energie na aktivní chlazení. Snad prý snižuje teplotu uvnitř vozu a zlepšuje jeho klimatizaci, zřejmě odrazem solárního ohřevu. Existuje řada přesnějších určení, které jsou jako stínítka na přístroje zářící ve vizuálním a tepelném spektru.

Barracuda Break Away System jsou rychlé rapid re-deployable sítě vyvíjené spolu s americkými speciálními jednotkami, pro přehození přes vozidlo jakousi stanovou plachtou přehoditelnou v sekundách, rozptylující obraz vozidla v tepelné, viditelné a části radarové části EM spektra.

Barracuda Personal Net jsou osobní sítě pro přehoz jednotlivých vojáků, mají sloužit jako optická kamufláž a podle obrázků jsou rozhodně nejefektnější (s nejméně zřetelným výjevem ostřelovače). Využívá se rozdílných efektů na obou různých stranách sítě, snad má pohltit 70% tepelného vyzařování vojáka sedícího s vykulenýma očima někde v mlází a trousícího svoji horkou stolici.

Barracuda ULCAS (Ultra-Lightweight Camouflage Screen) na širší paletu druhů zakrývaných objektů, když hmotnost zakrytí je nejvíce poptávána. Efektivní hlavně při skrývání statického zařízení, jako ležící voják s ruční protitankovou zbraní.

Závěr - je to až podezřelé

A většina z nich jsou True multispectral pro části elmag. spektra v angličtině: Ultraviolet (UV), Visual (VIS), Near infrared (NIR), Short-wave infrared (SWIR), Thermal infrared (TIR).

Je úžasné, kolik mají dílčích určení a jak důsledně je to popisováno. Všechno pro zvýšení důležitosti stealth, aby nebylo znát, jak je maskování přeceňováno. Člověk z toho má dojem, že každé vybavení vojáka má svoji vlastní maskovací síť a kdo je tím zamaskován, tak vlastně už jako by v bitvě vyhrál.

Zdroj

https://www.saab.com/products/land/camouflage-systems

https://www.saab.com/products/ARCAS

https://www.saab.com/products/ulcas

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV