ST-100 MRAP (IMUT)

Multi-role armored vehicle
Egyptské víceúčelové 4x4 vozidlo

ST-100, vozidlo spadající do kategorie MRAP, vyvinula mezi roky 2016 až 2018 egyptská International Marathon United Technology Group (IMUT).

Zvýšené ochrany posádky vůči účinkům min je docíleno samonosnou karoserií, která sedí na podvozku v podobě pancéřové kapsle a ještě na podlaze tvaru V. Celé korby těchto vozidel se dají snadno zaměňovat za nové a snadno instalovat na nový podvozek. Podobně snadno se dá v polních podmínkách vyjmout a vyměnit motor.

Vozidlo údajně nese řadu slibných prvků pro snižování tepelného a radarového podpisu, do níž je ale zahrnuta i kamufláž, a popisy u jednotlivých zdrojů jsou značné pofidérní, takže nebudu příliš rozvádět. Výrobce nejvíce šermuje s údajem, že při vývoji vozidla asistovali bezpečnostní experti ze Švýcarska.

Vskutku účelným vybavením je ovšem sada Pilar 5 z Francie, která slouží automatické lokaci nepřátelských ostřelovačů analýzou zvuku příchozího výstřelu. Aktivní protiopatření pokračuje soft-kill prvkem varujícím před ozářením laserem a radarem, elektrooptickou rušičkou navádění dotčených řízených střel a systémem automaticky odpalovaných zadýmovacích granátometů.

ST-100 může být vyzbrojeno kulometem ráží 7,62 mm nebo 12,7 mm nebo 40 mm granátometem ve vzdáleně ovládané zbraňové stanici. Vozidlo využívá nejnovější výpočetní a komunikační techniku digitálního bojiště, pročež může nakonec nést i odpalovač šesti protitankových a protivzdušných řízených střel ráže 107 mm (blíže zatím neupřesněno). Soustavou denních a infrakamer poskytuje nejen situační povědomí posádce, ale přenáší ho dále v síťovém scénáři bojiště.

Balistická základní ochrana je na úctyhodné úrovni Stanag 4569 level 4!

Pohání ho U.S. přeplňovaný vznětový šestiválec Cummins s německou převodovkou ZF o výkonu 450 hp. Samozřejmostí ve vojenské mobilitě je centrální kontrola tlaku v pneumatikách a dojezdové vložky. Ve standardní výbavě je klimatizace. Pevný počet všech členů posádky je 5. ST-100 může mít čtvery postranní dveře nebo dvoje boční zasouvací dveře.

Vozidla ST-100 mají sloužit jako ambulance, velící stanoviště, protitankové či protivzdušné vozidlo (s raketami), nosič 81 mm minometu, k odstraňování bomb a jako mobilní komunikační bod.

Očekávanými operátory jsou armády Egypta, Emirátů a Saudské Arábie. Egyptský výrobce se těší na výrobu ve velkém až do 2030. Zdroje, ze kterých jsem tento článek načerpal zněly dosti nejasně a na prověřených webech vozidlo chybělo, takže berme to jenom jako nástin, že zhruba takové arabské vozidlo existuje.

Specifikace

Hmotnost 14,5 - 18 t; délka 6,4 m; posádka 5; rychlost 115 km/h; dojezd 700 km;

Zdroje

https://defence.pk/pdf/threads/egypt-could-sell-st-100-4x4-mrap-armored-vehicles-to-united-araba-emirates.632590/

https://www.defenceweb.co.za/land/land-land/st-100-mraps-to-enter-service-with-egyptian-army/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Bohatství nespočívá v mání velkých majetků nýbrž v mání malých potřeb.
Epiktétos