SANT

Standoff anti-tank guided missile
Indická protitanková řízená střela

Sant je členem rodiny Nag, špičkových indických protitankových střel 4. generace z roku 2012.  Sant byla vyvinuta roku 2018 Indickým výzkumným institutem DRDO. Ze všech sourozenců jako Nag, Helina, Dhruvastra, Sant je největší a nejvýkonnější. Je určený jako protitanková zbraň odpalovaná z vrtulníků. 

Má duální navádění: Vlastní hlavice každé střely obsahuje tepelnou elektrooptiku a také radar. Dosah střely je 15 až 20 km. Také uzamčení cíle může být dvojité, resp. raketa má schopnost získání cíle jak před odpalem tak dokonce až po odpalu. Pak se jedná o variantu druhu fire-and-forget. 

Hmotnost celé střely činí 43 kg při délce 1,85 m a průměru (ráži) 20 cm. bojová hlavice  je  tříštivo-trhavá-kumulativní  v tandemovém provedení.  Hmotnost bojové hlavice je 8 kg. Výrobce udává, že je schopna probít 900 mm pancíře v ekvivalentu RHA po poražení ERA (explozivního reaktivního pancíře). 

Raketa letí na tuhé palivo a má dva stupně motoru. První spaluje bezdýmný nitramin a po určité době zažíná udržovací motor, jenž udržuje raketu v podzvukové rychlosti 828 km/h. Aby toho nebylo málo, raketa udržuje spojení s odpalištěm  pomocí dvojitého rádiového datalinku, kterým může přijímat opravné instrukce pro korekci směru. Terminální navedení v cíli rozděluje raketu do dvou variant:  infračervené (tepelné) a radarové koncové navedení.

Prostě prvotřídní indická práce! 

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/india/nag-sant.htm

https://www.drdo.gov.in/helina

https://zeenews.india.com/india/sant-missile-with-lock-on-after-lunch-capabilities-successfully-testfired-from-odisha-coast-2318782.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

I cihlu naučíte létat, když jí udělíte dost energie.
letečtí konstruktéři