S-ATV (Oshkosh)

Special-Purpose All-Terrain Vehicle
U.S. lehké taktické vozidlo

Z nové řady výkonných terénních 4x4 vozidel jako náhradníků Humvee tu vedle JLTV máme i nejvýkonnějšího člena S-ATV. Ten splňuje náročné požadavky US SOCOM. S-ATV byl odhalen v Quanticu ve Virginii v 2012.

Vozidlo je určeno pro záchranné operace pod palbou, průzkum, rychlou odezvu, protipovstalecké mise, atd.

Návrh vozidla je stavěný pro odolnost v terénním výkonu a všestrannost. Zadní nákladový prostor lze upravit pro jakoukoli konfiguraci sedadel, lůžek i pancéřování. Je ale zajímavostí, že vozidlo může nést rozsáhlou a na energii hladovou výzkumně výpočetní aparaturu digitálního bojiště typu C4I - command, control, communications, computers and intelligence, která je přes sběrnici plug'n'play ihned k rozběhnutí.

S-ATV má kapacitu vézt pět vojáků (čtyři a střelce) a může být dovybaveno sadou pro vezení celé čety, resp. sedmi vojáků, resp. celkem 3,7 tun nákladu, což je nanejvýš slušné.

Vozidla jsou strategicky přepravitelná uvnitř vrtulníku CH-47 a CH-53. Mobilita je posílena měnitelnou světlou výškou, která je již tak dost vysoká 438 mm. Řidič může za jízdy měnit také tlak v pneumatikách pro hbitý přejezd z pevné silnice na prašnou nebo bahnitou půdu.

Jejich pohonem je přeplňovaný vznětový motor Duramax 6.6L V8 spárován s převodovkou Allison ® 2100 SP automatic 6-speed, dodávající autu úžasný výkon 205 kW (275 hp). Takže jeho velitelské vybavení a maximální rychlost 145 km/h z něj dělá agilní velitelské stanoviště. Nesmíme zapomenout, že na střeše je stále aspoň manuální zbraňová stanice pro 12,7 mm těžký kulomet nebo 40 mm granátomet.

Zdroje

Oficiální:

https://oshkoshdefense.com/vehicles/s-atv/

https://www.army-technology.com/projects/oshkosh-special-purpose-terrain-vehicle-s-atv/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

K sjednocení lidí vlády potřebují vnějšího nepřítele. Když skutečného nemají, vynaleznou si ho, aby nás uvedly do pohybu.
Civilization 6