Ruská jaderná doktrína a schopnost

Russia’s nuclear doctrine

Rusko je pro nás západ (střední Evropu) již dobrých pět set let největší hrozbou a hrozbou co se nukleárních zbraní týče. Čína jich dosud nemá tolik, ani tolik typů a přecejen je od nás daleko.

Úvodní vsuvka autora

Rusko je onou pověstnou chcípající kobylou, co nejvíc kope. Uvědomuje si, že to s ním nikdy nemůže dopadnout dobře, respektive ví, že po mnoho dalších generací na tom bude vždy špatně a tak hraje o všechno, protože nemá co ztratit, resp. ze všech na národů světa toho má nejméně co ztratit. Rusko vymírá nejrychleji na světě, Rusové se prakticky nerozmnožují a na to, že jsou na plochu minimálně třikrát větší než Čína, objem jejich ekonomiky je velký jako Itálie. Obyvatelstva má necelý dvojnásobek Itálie a rychle ubývají. Kromě matrjošek nemají žádný typický vývozní produkt, rostou jen prodejem zbraní a uhlovodíků. Útok na Ukrajinu 2022 ukázal, že Rusové zatím používají to nejhorší (nejstarší), co mají v inventáři. Dokonce si myslím, že Putim dopředu obětoval několik tisíc mladíků jen proto, aby vyprázdnil svoje staré vyřazené kusy výzbroje a aby nemusel platit za jejich recyklaci. Takže již dvacet let se bojím, že Rusko tu jadernou válku kdykoli spustí. A jak ukazuje situace s Putinem 2022, že Rusko odstartuje jadernou válku při sebemenší zámince, by dnes již mělo být jasné i tomu poslednímu rusofilovi. Rusofilům se teď nejspíš zhroutil svět a to je pro mě zatím nejlepší zpráva nového roku 2022. 

Přehled jaderných schopností Ruska

K jaderným hrozbám z Ruska: Ruská federace je dědicem sovětského jaderného arzenálu, který je i typově nejrozmanitější na světě (bohužel). Kolem 2020 Rusko údajně mělo dávat celou čtvrtinu svého $560milionového rozpočtu na rozvoj starého jaderného arzenálu, jako typická autokracie. Putin za své vlády dokonce zmírnil vyřazování starých jaderných zbraní ročně na polovinu a před 2020 své počty jaderných zbraní dokonce zvyšoval. Putin s Gerasimovem to ve svém prohlášení z 2014 považovali za nejvyšší prioritu ruských ozbrojených sil.

Počty

Podle nezávislého analytika v Ženevě Pavla Podviga mělo v roce 2017 Rusko 528 strategických odpalovačů, 1800 nukleárních hlavic na 958 mezikontinentálních raketách, jichž bylo operačních 6 různých typů (!). Z toho 176 raket (SLBM) připravených v ponorkách po celém světě se 752 jadernými hlavicemi. K tomu ještě 66 strategických bombardérů s 200 jadernými zbraněmi.

Rusko dneška nejvíce věří balistickým raketám krátkého doletu (taktické), jimiž straší hlavně v Kaliningradu za humny NATO. 2014 Rusko odstoupilo od dodržování úmluvy o jaderných zbraních středního doletu, protože odnedávna má k dispozici moderní střely s plochou dráhou letu Iskander-K, které svými parametry tuto úmluvu jen tak tak, ale porušují. A vsadím se, že výkony raket Iskander jsou záměrně papírově sníženy, aby hrozba nepoutala tolik pohledů.

Jaderně zbrojní pramatička

Ruské rakety coby jaderné nosiče však představují celosvětový problém, protože představují technologický základ všech raket neatlantického světa. Počínaje raketami Scud a SS-21, které jsou již řádku desetiletí hojně zastoupeným nástrojem teroristů. Na sovětských Scudech z 1960 spočívá veškerá raketová technologie zemí širokého středního východu a nevládních aktérů, což jsou prakticky výlučně muslimské organizace. Problematické vlády jako Írán a Severní Korea si již vytvořily na základě Scudů mnohé moderní rakety vlastní.

Dle zprávy americkému kongresu z roku 2019 má v nejhorším scénáři Rusko vlastnit 6490 jaderných hlavic, z čehož aspoň 524 má být aktivních, čekajících v ponorkách a jaderných silech jenom na vypuštění. Rusko ustoupilo od smlouvy s USA o vyřazování jaderných zbraní v roce 2013, za což na ně USA 2014 uvalily sankce a to je začátek ochlazování vztahů dvou jaderných velmocí a v podstatě pomalého nástupu nové studené války, která graduje dnes v 2022 a doufejme, že nedojde k válce teplé.

Situace před 2020

2017 mělo mít Rusko zlikvidovány chemické zbraně hromadného ničení, čemuž ale nejspíše nelze vůbec věřit, když slyšíme dnešního Putina. Již 2016 panovalo v Americe podezření, že Rusko nejspíš nesnižuje ani počty biologických zbraní, k čemuž ho tlačilo bilaterální ujednání s USA z 1987.

Největší jaderné hrozby Ruska

Mezikontinentálních raket v různé fázi zastarávání mají mnoho typů. Z těch aktuálnějších působí největší odstrašující sílu rakety Topol, Yars a Sarmat. Ještě spíše jsou to ponorky třídy Borey, Delta 4 a Delta 3 s monumentálními raketami Bulava.

Bombardéry s dlouhým doletem Tu-95 a Tu-160 s raketami Kent a nadzvukové bombardéry Tu-22M s novými hypersonickými střelami Kinžál a staršími.

Kromě toho Rusové vyvíjejí nové strategické systémy o nichž není nic známo, ale Putin hartusí, že mohou zasahovat kdekoli na světě ze vzduchu i z pod vody, např.: Avangard, Burevestnik, Poseidon.

Štěpný materiál

K výrobě jaderných náloží Rusko stejně jako čína používá vysoce obohacený uran a plutonium. Highly Enriched Uranium (HEU) mělo mít Rusko v 2016 skoro 680 tun (největší zásoba na světě), z čehož pouze 20 tun je rezervováno pro civilní sektor. Poslední dvě továrny na plutonium mělo Rusko v 2010 a 2012 zavřít, ovšem nevyloučilo jejich budoucí znovuotevření. Ruská zásoba plutonia v 2016 měla být 185 tun, z čehož 57 tun mělo být pro civilní sektor. Rusko od 2014 mělo zvýšit množství štěpného materiálu prodaného do zahraničí, pročež utrpělo mnohé sankce hlavně od USA.

Počet testů

Rusko a Sovětský svaz provedlo od roku 1949 celkem 715 testů jaderných zbraní. První sovětský test v 1949 proběhl jako druhý v pořadí po USA.

Vojenská jaderná doktrína Ruska

Ruská vojenská doktrína byla aktualizována 2014 a měla říkat něco ve smyslu: "Rezervy a právo použít jaderných zbraní je ruskou odpovědí na všemožné jaderné a jiné zbraně hromadného ničení držené jinými zeměmi. Budou použity v případě útoku cizí mocnosti na konvenční síly ruské federace." Takže nic zvláštního, ovšem 2022 vidíme, že Putin může považovat za útok na Rusko prakticky cokoli, co se mu zrovna hodí.

Zdroje 

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/

https://www.armscontrol.org/factsheets/russiaprofile#nw

https://www.sipri.org/commentary/blog/2020/russias-nuclear-doctrine-moves-focus-non-western-threats

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Následujíc svit slunce opustili jsme starý svět.
z nápisů na Kolumbových karavelách