Reva III LWB (REVA)

REVA je hrdá jihoafrická firma odvozující svůj název od slov: Reliable, Effective, Versatile and Affordable. Dokazuje to svými obrněnými vozidly, z nichž bestsellerem je LWB Mark III. Že jde o vozidla afrického výrobce je poznat na první pohled, sdílí totiž tvary typicky afrických vozidel RG jako Mamba a Nyala od věhlasného jihoafrického zbrojaře Denel.

Reva LWB vypadá přesně jako větší Nyala avšak je novější, pochází z roku 2004. Jde tedy o těžce chráněné, minám odolné vozidlo určené k ochraně konvojů a převozu personálu.

Reva využívá samonosné karoserie v pancéřové slupce a podlahu tvaru V. Uvnitř je deset sedadel na něž vleze nejméně deset pasažérů přičemž každý má svoji okenní střílnu pro ruční zbraně s neprůstřelným výhledem. Na střeše mohou být instalovány hned dva kulomety v rotačních zbraňových stanicích.

K mání jsou také další varianty vozidla, jako velitelské, sanitní, vyprošťovací a VIP. Vozidla byla již čtyřikrát užita v lokálních afrických konfliktech především jako pojízdná základna palebné podpory. Ono když deset vojáků pálí do stran puškami a k tomu dva těžké kulomety na střeše, auto musí být pěkně ježaté… Tedy chtěl bych to vidět.

Vozidlo má prý i přes protiminovou podlahu dost nízko položené těžiště. Je dodáváno jak s volantem pro jízdu vpravo, tak vlevo. Může být použito jako tažné i tlačné vozidlo a vyprošťovací vozidlo do 7 tun.

Dodáván je navigační a radiokomunikační systém, přídavné infračervené světlomety, palivové nádrže, střihačky drátů.

Největší hrozbou jsou v Africe nástražné přísilniční bomby (IED) proti nimž jsou LWB výborně chráněna a to prý i na úkor pohodlí pasažérů. Nejdřív ochrana, potom zábava!

Operátory vozidel Reva LWB jsou Egypt, Rovníková Guinea, Srbsko, Irák, Nigérie, Saudská Arábie, Jižní Súdán, Thajsko a Jemen.

Specifikace

Hmotnost 7,8 t; délka 6 m; rychlost 100 km/h; dojezd 500 km;

Oficiální:

https://revaarmoredvehicles.com/reva-range

http://www.army-guide.com/eng/product4091.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Problém je, že se stále vyspělejší technologií lze stále snadněji věci zfalšovat. Před 30-ti lety takovou věc montoval chlap po několik víkendů v garáži, dnes si ji udělá puberťák ve videoeditoru v pokojíčku.
Nick Redfern