AMC (Renault)

AMC
Armoured Multirole Carrier
Francouzské víceúčelové vozidlo

Francouzský Renault už se drahný čas připravuje na Project Scorpion - velkoměřítkový program modernizace a sjednocení sil armád NATO. Mimo jiné vyráží vstříc programu se svým AMC, které má do 2020 plně nahradit francouzská vozidla VAB.

AMC je celá rodina vozidel, podobně jako ruský Typhoon. Jde o středně pancéřovaná, vysoce mobilní, osmi a šestikolová vozidla. Jejich definované role určení jsou opravdu široké: APC, ICV, velitelské, ambulantní, průzkumné i odminovací vozidlo, dále nosič těžké techniky, tahač minometů a houfnic, nosič protitankového systému HOT, nosič protileteckých systémů, dekontaminační centrum.

Pro tato určení je přizpůsoben objemným vnitřním prostorem, vysokou hmotností užitečné zátěže, excelentní strategickou a taktickou mobilitou, vysokou úrovní ochrany proti minám, IED a RPG. Je uzpůsoben vézt 11 vojáků jakékoli specializované výbavy. Ty chrání neupřesněnou NBC ochranou a automatickým potlačováním požárů.

Jako většina vojenských kolových vozidel má centrální systém dohušťování pneumatik a dojezdové pneumatiky. Vozidlo samo je přepravitelné letouny A400M a C-130.

Bohužel o AMC toho zatím není příliš známo, jak Renault, tak francouzská armáda se o vozidle do 2020 nijak zvlášť nerozhovořuje. K dispozici je pouze několik údajů z výstavy Eurosatory 2008.

Specifikace

Hmotnost 11,5 - 22 tun; délka 6,3 m; posádka 3 + 11; motor diesel CR 370-460 hp, max. rychlost po silnici 100 km/h; max. dojezd 750 km, škála zbraňových systémů podle jednotlivých uživatelů.

Zdroje

Renault Trucks Defense. Army-technology.com. Web. 2018.
<https://www.army-technology.com/projects/m1117/>

AMC. Army Guide. Web. 2017.
<http://www.army-guide.com/eng/product4721.html>

Renault Unveil a new Line of Armored Vehicles. Defense Update. Web. 2008.
<http://defense-update.com/20080617_euro_renault-2.html>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Když dokážeš z přistání odejít po svých, bylo to dobré přistání. Když dokážeš letadlo použít ještě druhý den, bylo to vynikající přistání.
Chuck Yeager