Refleks 9M119M

Cannon launched guided projectile
Ruská protitanková řízená střela odpalovaná z kanónu

Rodina 9M119 Představuje z kanónu odpalované naváděné střelivo (Cannon launched guided projectile)  vyvinuté počátkem osmdesátých let sovětským svazem. Jde rovněž o protitankové střelivo  tanků. Rodina zahrnuje ATGM náboje Svir, Invar a Refleks. 3. jmenovaný nese kódové NATO označení AT-11 Sniper. Náboje Refleks se používají dodnes u téměř moderních tanků T-90,  dále u T-84, T-80 a T-72. 

Projektily Refleks  k navádění využívají laserového paprsku, mají  ráži 125 mm a jsou proto  vystřelovány z ruských tankových děl 2A45, 2A46 a 2A46M. Ještě během sovětské éry zcela nahradily svého předchůdce,  náboj  9K112 Kobra. 

Poté, co je náboj vystřelené hlavně, zažehne vlastní raketový motor a využívá odpor vzduchu a  stabilizačních křidélek k řízení směru letu. Jeden náboj váží 24,3 kg,  s bojovou hlavicí 17,2 kg těžkou a je dlouhý 69 cm. Naváděcí paprsek  směřuje z tanku a je řízen střelcem. ATGM projektil má maximální dostřel 5 km,  při rychlosti 350 m/s, letí tedy maximálně 17 vteřin. Dovoloval tehdy zasáhnout nepřátelský tank na dvojnásobnou vzdálenost klasického střeliva.  Bojová hlavice má tandemovou trhavou nálož,  jež je schopná prorazit 900 mm pancíře. 

Podobné západní ekvivalenty jsou tyto ATGM: izraelský LAHAT,  čínský HJ-8,  americký XM1111MRM a odvozeniny všech zmíněných včetně právě ruského Refleksu. 

Nábojů Refleks bylo vyrobeno obrovské množství,  neboť dodnes jsou využívány Ruskem, Čínou, Indií a menšími zeměmi zejména z řad bývalého Sovětského svazu. 

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Všichni jsme tak trochu divní a člověk by se měl bát těch normálních.
Sylvester Stallone