Raybolt AT-1K

Manportable fire-and-forget anti-tank missile
Jihokorejský špičkový protitankový systém 

Raybolt  je jedním z  nejschopnějších protitankových raketových systémů přenášených ručně. Je dílem jihokorejské firmy  LIG Nex1. Do masové výroby se dostal 2017. 

Rakety jsou způsobu fire-and-forget. Mají tedy aktivní infračervené navádění v hlavici a nesou tandemovou nálož proti vozům vybaveným reaktivním pancéřováním.  Co víc, Raybolt  má schopnost  top attack. Raketa vyletí do výšky nad cíl a řízeně  na něj sestoupí a tedy útočí svrchu,  kde má vozidlo nejslabší  ochranu. Raybolt tedy soupeří v nejvyšší třídě s americkými raketami  FGM-148 Javelin a s izraelskou střelou Spike-MR. 

Raketa se za letu navádí pomocí infračerveného obrazu cíle snímaného aktivně hlavicí rakety. Zbraň má samozřejmě taky schopnost  přímočaré   palby na přímou viditelnost cíle.

Systém Raybolt se také vyznamenává tím, že celých jeho 95% pochází z technologií vyvinutých rovnou v Jižní Koreji. Rakety  využívají bezdýmné palivo a při startu  využívají schopnosti soft launch,  takže raketa je nejdříve vymrštěna ven z tuby tlakem plynu a teprve poté  zažíná motor,  aby nebyla zraněna vlastní posádka a aby se raketa dala odpalovat z omezeného prostoru,  například z bytů v panelácích. Nejcennější součástí zbraňového kompletu je pozorovací a odpalovací jednotka,  která je přenášena a  ovládána dvěma  muži. 

Zbraň je také velmi lehká. Celý systém neváží více než 20 kg.  Účinný dostřel raket  je max 3 km.  Kumulativní protipancéřová hlavice střely se probije přes 900 mm homogenní oceli (v ekvivalentu RHA)  po poražení explozivního reaktivního pancíře.

Raybolt lze vidět také na lehkém protitankovém vozidle  Kia K-153C  a do budoucna se uvažuje i o vrtulnících vyzbrojených systémem Raybolt.  Je to zkrátka zbraň bohů. Kromě armády Jižní Koreje je zatím systém používán armádou Azérbajdžánu,  Saúdské Arábie  a Spojených arabských emirátů. 

Zdroje

https://www.globalsecurity.org/military/world/rok/raybolt.htm

https://www.armyrecognition.com/october_2018_global_defense_security_army_news_industry/south_korean_raybolt_atgm_missile_in_service_with_saudi_arabia_army.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Zvědavost je matkou inteligence.
sociální darwinismus