RG33 (Denel)

Mine-Resistant Ambush Protected Vehicle
Jihoafrické šestikolové vozidlo MRAP standardu

Jihoafrický Denel, později Land Systems OMC, dnes jihoafrická odnož BAE Systems má obrovskou tradici čtyř- a šestikolových minám odolných vozidel. Jejich RG31 Nyala má ve světě nejskvělejší zvuk. RG33 pokračuje ve špičkové jihoafrické tradici Denel a přeznačený nadnárodní výrobce si sem ještě doplnil svoji trošku do mlýna.

Všechna vozidla rodiny RG a že jich je dost, nezávisle na tom, jak se zrovna výrobce jmenuje, nesou značnou společnost součástí, což jim skýtá obrovskou servisní a logistickou výhodu přímo na bojišti.

RG33 existuje jak ve 4x4 tak v 6x6 variantě. Jsou používána jako HAGA (heavy armored ground ambulance) a SOCOM (special operations command) vozidla. Jejich základem je samonosná karoserie a podlaha tvaru V. Zavěšené sedačky, dojezdové vložky pneumatik, průhledný pancéřový štít střelce atd., což dohromady dělá vše pro odolnost vůči minám a pro schopnost přežití posádky, ovšem má za následek vysoké těžiště a tedy náchylnost k bočnímu kutálení. To je vlastnost společná všem MRAP vozidlům světa a pokud s ní řidič počítá a nejede přímo v horském terénu, pak to nepředstavuje kdovíjakou obtíž. Šestikolová varianta má oproti čtyřkolové (SOCOM) jenom samé výhody a to právě ve větší kapacitě prostoru vhodné pro polní ambulanci a v prostorných zadních dveřích. Přitom jízdní výkony jsou prakticky stejné a tak vesměs není důvodu pořizovat čtyřkolovou variantu, pokud to majitel vysloveně nežádá.

Americká RG33 vozidla mají vzdáleně ovládanou střešní zbraňovou stanici Crows II, sadu přidaného pancíře a protitříštivých vložek Frag Kit 6, systém Boomerang pro určování polohy ostřelovačů analýzou zvuku výstřelu. RG33 stejně jako Buffalo může být dovybaveno robotickou paží pro odstraňování improvizovaných výbušnin.

Oba typy RG33 vozidel jsou využívány především americkou námořní pěchotou a speciálními jednotkami. Pár kusů si zakoupily také některé africké státy a Chorvatsko.

Specifikace

RG33 4x4
Hmotnost 17 tun; délka 6,7 m; posádka 8; rychlost 109 km/h;

RG33 6x6
Hmotnost 26 tun; délka 8,5 m; posádka 14; rychlost 107 km/h;

Zdroje

https://www.baesystems.com/en/product/rg33-mineresistant-ambush-protected-vehicle

https://www.army-technology.com/projects/rg33-mrap/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ačkoli budoucnost se zdá daleko, začíná právě dnes.
Civilization 6