Pusat (Tümosan)

Integrated Tactical Wheeled Vehicle
Turecké taktické vozidlo 4x4

Turecko je bezpochyby světovým vůdcem, co se výroby obrněných aut týká. Dalším příspěvkem je 4x4 vozidlo Pusat od výrobce TÜMOSAN, který vyrábí především traktory. Pusat jako střední taktické obrněné vozidlo byl představen 2017.

Jde o vozidlo s maximální hmotností 12 tun, schopné pojmout 9člennou posádku.

O vnitřnostech je toho známo málo. Snad jen, že všechny součásti vozidla jsou vyrobeny v Turecku. Motor, převodovka a veškerá elektronika vozu je vyráběna přímo Tümosanem! Snad proto výrobce zatím o detailech mlčí. Vznětový čtyřválec podává výkon 250 koňů, je schopen hnát vůz rychlostí 110 km/h a na jedinou nádrž auto ujede 700 km.

O ochranných vlastnostech výrobce stále ještě uvažuje, zda je ještě nerozvinout. Zatím jde o klasickou pancéřovou podlahu tvaru V a kabina má boční balistickou odolnost na STANAG 4569 level 2. Podobně odolná jsou všechna skla a pod bočními skly výsadku jsou střílny pro ruční zbraně.

Na střeše jsou dopředu mířené kouřové granátomety a zasazena zbraňová stanice od tureckého Aselsan, v níž je lafetován 12,7 mm kulomet. Je zde ale i věžový prstenec pro manuálně obsluhované věže.

Takže vidíme, že známé údaje tvoří pouze výkonnostní obálku stroje.

Zdroje

Oficiální:

https://www.tumosan.com.tr/en/news/world-class-4x4-tactical-wheeled-armored-vehicles-from-tumosan#

https://21stcenturyasianarmsrace.com/2019/05/25/armored-cars-tumosan-pusat/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Nouze je matkou tvořivosti.
z dokumentu o haváriích jaderných elektráren