Puma 4x4 APC (Streit)

4x4 Armoured Personnel carrier
Kanadsko-britský 4x4 lehký transportér personálu

Lehké čtyřkolové vozidlo Puma představuje pro kanadský Streit Group jeden z větších úspěchů, neboť si ho vybrala britská armáda jako svůj lehký čtyřkolový transportér personálu. Samotná Puma 4x4 byla představena 2013.

Puma má být nasazována do nejobtížnějšího městského prostředí. Proto jejími klíčovými vlastnostmi jsou rychlost a snadná přestavitelnost. Prázdná váží pouhých 5,2 tun s případně 800 kg nákladu.

Na střechu vozidla může být montována široká škála elektronicky ovládaných zbraňových stanic pro kulomety do ráže 12,7 mm. Musí zde však být přítomny také tepelné senzory a laserový dálkoměr takové, aby střelec mohl identifikovat cíle do vzd. 2 km.

Puma může celkově převážet 9 lidí, řidiče a velitele plus 7 vojáků výsadku. Všechna posádka má k dispozici pancéřová okna s mříží a se střílnami pro ruční pušky. Na zádi jsou prostorné dveře rovněž s oknem. Balistická ochrana spoléhá pouze na ocelovou kostru vozidla, nabízí tedy ochranu pouze proti útočným puškám 7,62 mm na úrovni 1 normy STANAG 4569. Protiminová ochrana spodní už je lepší, na levelu 3, tedy musí ustát výbuch miny o síle ekvivalentu 8 kg TNT.

Výsadou Pumy zůstává pohyblivost. Je založena na podvozku Toyota Tundra a je motorizována 5,7 l benzínovým i-Force V8 motorem DOHC s šestistupňovou ECT-i převodovkou. Generují výkon na tak lehké auto 381 koňů. Má tak obrovský specifický výkon 63,5 hp/t a auto může hnát silniční rychlostí 160 km/h a rychle akcelerovat z místa. Je to daň za výkon, že zásoba paliva vydrží pouze na 500 km.

Další ale volitelnou výbavu Puma 4x4 tvoří siréna, intercom, radio/GPS systém, pátrací světlomety, ovladatelná zrcátka, automatické hašení, klimatizace, a zadní kamera.

Hmotnost 5,5 t; délka 5,13 m; posádka 9; rychlost 160 km/h; dojezd 500 km;

Zdroje

https://www.armyrecognition.com/united_kingdom_british_army_wheeled_vehicle_uk/puma_streit_group_4x4_apc_armoured_vehicle_personnel_carrier_technical_data_sheet_specifications_uk.html

https://www.army-technology.com/projects/puma-armoured-personnel-carrier-apc/

https://www.slideshare.net/FlorinSFleseriu/streit-apc-brochure

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stále častěji se musím dopouštět zjednodušování, abych ostatním něco vysvětlil, a to mne stále víc trápí.
DigCest