Sand Cat (Plasan)

Plasan Sand Cat
4x4 armored vehicle
Izraelské lehké obrněné vozidlo pěchoty

Sand Cat nebo také Caracal je rodina čtyřkolových vozidel izraelského výrobce Plasan. Existuje zde více variant od 4 tunových po 6 tunová vozidla s možností převážet 4-8 členů výsadku. Sand Cat byl vyvíjen v úzké spolupráci s americkými výrobci a vozidla s určením pro americkou armádu byla přeznačena jako Oshkosh produkt. Toto překlenovací vozidlo mezi HMMWV a JLTV nese znaky posílené protiminové ochrany. Má podlahu tvaru V jako rozvaděč energie výbuchů a sedadla absorbující energii nárazu.

Někteří představitelé rodiny Sand Cat vypadají značně futuristicky a přitažlivě. Je to způsobeno zejména lichoběžníkovými tvary oken, které mají redukovat hmotnost skelního pancíře při zachování co nejlepší viditelnosti ven z vozidla. Celé vozidlo je pancéřované a díky modulárnímu přístupu lze armor vystupňovat podle různých úrovní hrozby. Zároveň se také říká, že vozidla Sand Cat mají na obrněné vozidlo vynikající jízdní výkony. Je to zejména díky snižování hmotnosti díky kompozitnímu pancéřování, jehož prvkem je také keramický pancíř. Vozidlo překypuje špičkovou zobrazovací a komunikační technikou, která se projeví především až ve specializovaných variantách.

Ony nezmíněné varianty čítají užitkové, transportní, exhibiční (pro přehlídky), protichemické, protivzdušné, hlídkové a průzkumné obrněné vozidlo. V současnosti (2018) s vozidly Sand Cat operuje 12 armád světa, ze všech kontinentů kromě Austrálie.

Bohužel Plasan své údaje pro nevojenskou veřejnost docela slušně tají, takže nalezneme pouze kusé informace na úrovni marketingové upoutávky.

Specifikace

Navrženo 2005; hmotnost 4-6 tun; délka 5,94 m; posádka 4-8; diesel motor 6,3 l, výkon ?? ; rychlost ?? km/h; dojezd ?? km.

Zdroje

Oficiální stránka u výrobce:
SANDCAT. Plasan Sasa Ltd. Web. 2016.
<https://www.plasan.com/sandcat/>

Plasan Sand Cat. Wikipedia the free Encyclopedia. Web. 2018.
<https://en.wikipedia.org/wiki/Plasan_Sand_Cat>

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Stává se, že hlouposti, které se hodí do povídání novinářů, přebírá veřejnost a sama je dále šíří. A to je potom bolestné a špatně se tomu čelí.
doba postfaktická