Panthera F9 (MSPV)

Armoured personnel carrier
Lehce obrněný 4x4 transportér z Emirátů

Arabskoemirátská společnost Minerva Special Purpose Vehicles (MSPV) se specializuje na obrněná auta nevládních agentur, vlád a prezidentů. Pohled na portfolio výrobce jasně ukazuje, že firma z Dubaie je především na prachy a pak teprve na cokoli jiného. Její paleta snad třiceti typů vozidel se liší názvem i určením, ovšem všechna vozidla vypadají navlas stejně, takže jde jenom o marketingovou diferenciaci produktů. Napovídá tomu také fakt, že většina jejich aut byla odhalena ve stejném roce 2016. Náhodně jsem vybral jednoho jejich zástupce:

Panthera F9 se údajně pyšní výjimečnou mobilitou, asi jako všechna drahá vozidla ze Spojených Emirátů. Výrobce navrhuje svoje auto k ostraze hranic v obtížném pouštním terénu, pro pořádkové jednotky a mírové operace a obecně pro operace nižší intenzity.

Panthera F9 má kapacitu 8 členů výsadku a v kabině sedí dva řidiči. Kabina má dva střešní poklopy, jež lze využít jako střílny nebo jako nouzový výstup. Sedadla výsadku jsou umístěna podélně ve dvou řadách a mají čtyřbodové postroje. F9 je pětidvéřové, s prostornějšími zadními dveřmi s výklopnými schůdky.

Balistická ochrana vozidla se pohybuje na úrovni STANAG 4569 level 2 a protiminová na levelu 1. Podlaha tedy zadrží pouze výbuch ručního granátu.

Vozidlo může být vybaveno C4ISR průzkumným a velícím softwarem, který standardně nemá. To se týká i seda elektronických protiopatření a nesmrtících zbraní pro rozhánění povstání. Některé modely mají vzdáleně ovládanou zbraňovou stanici s 20 mm kanónem ARX od francouzského Nexter, zároveň automatický zadýmovací systém Galix Lacroix.

Vnitřek vozidel je modulární, tedy sedadla a jiné prvky jsou přestavitelné podle potřeb mise. Pokud je F9 přestavěna jako ambulance, pak pojme slušná čtyři lůžka s raněnými. Snadná upravitelnost je prioritou jejího vývoje. Také maximální rychlost vozu 165 km/h je rekordně vysoká, což naznačuje vysokou zdatnost v civilním využití. O vojenských vlastnostech zdroje mlčí.

Pohonem je  6,7 l osmiválec Ford s šestistupňovou automatickou převodovkou.

Samozřejmými doplňky jsou dojezdové vložky v pneumatikách, vnější úchyty pro lopaty, žebříky,..., kamerový systém pro přehled za vozidlem, pátrací světlomet v zbraňové stanici, elektrický naviják, dvojí klimatizace, vnější nástrojové bedny, 4 hliníkové a 2 ocelové rezervy.

Typ F9 je oficiálně používán armádami Egypta, Turecka, Emirátů, Keňy a Libye, neoficiálně pak dalšími nevládními aktéry.

Specifikace

Hmotnost 2 až 3,2 t; délka 6,435 m; rychlost 165 km/h;

Zdroje

Oficiální: http://www.mspv.com/armoured-personnel-carrier-panthera-f9/

https://www.army-technology.com/projects/panthera-t-6f-light-armoured-personnel-carrier/

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Ve vědě nejsou žádné záhady, jen věci které neznáme.
z dokumentu o nanotechnologiích