PARS 3 / TRIGAT

Air-to-ground anti-tank guided missile
Evropská protitanková řízená střela pro vrtulníky Tiger

Je třetí generací evropské řízené střely druhu fire-and-forget s prodlouženým doletem a odpalovanou z vrtulníku. Vyrábí ji německo-francouzské sdružení PARSYS vzniklé k tomuto účelu z panevropské MBDA a německé Diehl BGT Defence.

Řízené střely PARS 3 / TRIGAT jsou určeny k ničení tanků, vrtulníků, bunkrů a cílů vysoké hodnoty. Byly vlastně primárně navrhovány jako hlavní zbraň evropských bitevních vrtulníků Tiger / ve Francii Tigre. Jedna 1,6 m dlouhá střela váží 49 kg a jejich odpalovač umožňuje salvový odpal čtyř střel v deseti sekundách, přičemž každá sleduje jiný cíl. Dolet střel je 7 km.

Infračervený seeker v hlavici je do značné míry odolný vůči rušení, a dovoluje střelám operovat ve dvou módech, buď přímého zásahu nebo zásahu shora. K ničení cíle je střela vyzbrojena tandemovou hlavicí vytvářející projektil tvarovaný explozí (EFP). Ten dokáže probít pancíř ekvivalentu 1000 mm RHA až po poražení explozivního pancíře první částí tandemové hlavice.

Rakety letí na tuhé palivo do vzdálenosti 7 km a letí podzvukovou rychlostí 1,044 km/h. Naváděny jsou infračerveně pasivně a zprvu přes CCD senzor v senzorovém stožáru vrtulníku Tiger.

Vyráběny jsou od 2011 především v Německu. Francie se stáhla z dalšího vývoje už 2006.

Specifikace

Hmotnost 49 kg z toho 9 kg bojová hlavice; délka 1,6 m; průměr 15,9 cm; dostřel 7 km; 

Zdroje

Oficiální:

https://www.mbda-systems.com/product/pars-3-lr/

http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/70373/german-order-launches-pars-3-lr-missile-(jun-30).html

https://defense-update.com/20060419_pars-3.html

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Historie je kompilací minulých událostí, se kterými se lidé rozhodli souhlasit.
Napoleon Bonaparte