1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Technologie a obecné pojmy

Optical camouflage

Active camouflage, adaptive camouflage

Je jednou z technologií blízké budoucnosti, která je už brzy na spadnutí. Pro optickou kamufláž je údajně připravován britsko-polský lehký tank PL-01. Má za cíl provést skrytí před vizuální detekcí.

Technologie je inspirována kde jinde než v přírodě a to především chobotnicemi. Chobotnice dokáže bleskurychle adaptovat barevné buňky svého těla tak, aby přijaly barvu a vzor povrchu, na kterém leží. Budí tak dojem zdánlivé průhlednosti.

Přesně o to se bude snažit povrch pěchotních vozidel, na který bude promítán obraz prostředí za vozidlem, jenž bude snímán k tomu určenou kamerou, když bude vozidlo stát. Může jít o organické svítící diody (OLED) na povrchu vozidla. Druhým stupněm by potom byla optická kamufláž vozidla za pohybu, což je stále nedosažitelné. Optická kamufláž však může dostatečně narušit rozpoznatelnost vozidla za pohybu, podobně jako u filmového Predátora.

Problém je také v tom, že aktivní kamufláž funguje dobře jen z jednoho úhlu pohledu, protože musí znát relativní polohu pozorovatele a obraz scény za vozidlem z jeho úhlu pohledu, aby mohla utvořit jemu na míru šitý obraz.

2003 se povedlo tokijskému profesoru Susumu Tachi vytvořit aktivní kamufláž na základě retroreflektivních skleněných ploch. Jeho neviditelný plášť viděný přes polozrcadlový projektor ukazoval jen malou část světla, které se z něj odráželo ve skutečnosti. Bohužel nebylo zachyceno všechno jeho světlo a opět to pracovalo pouze pro známý úhel pozorovatele. Plášť takto docílil efektu částečného zprůhlednění.

Experimentuje se také s Phased-array optics (PAO), která produkuje spočítaný trojrozměrný hologram scenérie za objektem.

2010 přišla s první aplikací pro vojenské využití izraelská firma Eltics následována nadnárodním BAE Systems a jejich infračervenou kamufláží Adaptiv. Ta využívá šestiúhelníkových Peltierových panelů ke skrytí stran tanku. Články jsou rychle zahřívány a chlazeny, čímž mění barvu tak, aby odrážely buď obraz scenérie za objektem a nebo jiný objekt z knihovny známých, tady např. osobní auto místo tanku.

  1. DC
  2. Portál vojenských technologií
  3. Technologie a obecné pojmy

Portál vojenských technologií,
nejnovější přírůstky:

ART, SPGH
Samohybné dělostřelectvo

T5 Denel

VLAP

SR5

AR3

T-300 Kasirga

IFV, APC
Bojová vozidla a transportéry pěchoty

Adaptiv

Borsuk

Stryker DVH (Double V-Hull)

Stryker Dragoon

Rosomak KTO

MBT, LT
Hlavní bitevní tanky

Griffin III

Ejektor zplodin výstřelu

Thermal sleeve

EMBT

Kaplan MT / Harimau

Ozbrojené vrtulníky

Z-10 / CAIC WZ-10

T129 ATAK

H225M Caracal (EC725)

Rotor a počet listů rotoru

Wire strike protection system (WSPS)

Recon, IMV - Lehká vozidla
a transportéry personálu

Caiman MRAP

RG35 6x6

Mosquito HMV AFV-420P

RG33

AJBAN LRSOV

AA, SAM, SPAAG
Prostředky protivzdušné obrany

dolet, dostřel, dosah

Střely s plochou dráhou letu

Goalkeeper

Skyshield

Type 09 SPAAA

Technologie a pojmy
vojenských prostředků obecně

výbušina vs. výbušnina

Optical camouflage

Counter-insurgency (COIN)

Muzzle brake - úsťová brzda

Digitální mapy

▾ Portál vojenských technologií |
▾ Home |
▾ Divácký výzkum |
▾ Organizační |

"Je známkou vzdělané mysli, že se dokáže pobavit ideou aniž by ji přijala."
- Aristoteles