Oniks P-800 / Yakhont / Bastion K-300P (SS-N-26 Strobile)

Surface-to-Surface Anti-Ship Cruise Missile
Seezielflugkörper
Ruská těžká protilodní i balistická střela

P-800 Oniks je  aktuální ruská protilodní řízená střela, nástupce  předchozích střel Granit. Jejich vývoj započal 1983, kdy byly Granit uvedeny do provozu v armádě. Střely Onyx byly plně operační u ruského námořnictva roku 1998 nebo 2002, o tom jsou dosud spory. Přitom jsou menší rychlejší a mrštnější obdobou granitu. Rakety Onyx jsou odpalovány vertikálně,  ale ihned se otáčejí do vodorovné polohy a urychlují se směrem k cíli. Během letu jsou poháněny proudovým motorem na kapalné palivo a v letu manévrují, aby se vyhnuly protiraketové palbě. Mají zvýšenou odolnost vůči elektromagnetickému rušení a klamným cílům. Letí  maximálně  trojnásobkem rychlosti  zvuku. V blízkosti  cílové lodi letí pouhých 10 m nad hladinou, aby snížily možnost  své detekce. Původně byly navigovány inerciálně,  ale časem byly vylepšeny aktivním radarovým navedením ve vlastní hlavici a ještě algoritmicky porovnáváním infračerveného obrazu cíle. 

Existuje varianta odpalovaná z mobilních pozemních odpalovačů se jménem Bastion-P K-300P. Dále exportní verze Yakhont,  která je na vozidlech vezena dokonce po dvou kusech. Jde primárně o protilodní řízenou střelu, ale byla použita například i ve válce v Sýrii 2016 proti pozemním cílům. Indie z této rakety vytvořila svoji slavnou střelu BrahMos. V současnosti původně syrské střely padly do rukou hizballáhu,  takže největší problém jim čelit budou mít později Izraelci. Vycházejí z nich také čínské protilodní střely C-802, jimiž teroristé ve Středomoří často postřelují izraelské a Egyptské lodě.

Oficiálně jsou jejich varianty ve výzbroji armád Ruska, Indonésie, Sýrie a Vietnamu. 2016 umístilo Rusko odpalovače střel Bastion do Kaliningradu,  aby ohrožovalo hranici NATO v Polsku a Litvě. 

Specifikace

Rok 1998; délka 8,9 m; hmotnost  3 t; bojová hlavice 300 kg konvenční nebo termonukleární; dosah 600-800 km; odpalovací platforma loď, ponorka, vozidlo, pobřežní instalace; rychlost letu Mach 2,9; výška letu 200 m - 14 km;

Zdroje

https://missiledefenseadvocacy.org/missile-threat-and-proliferation/todays-missile-threat/russia/16962-2/

https://missilethreat.csis.org/missile/ss-n-26/

https://www.globalsecurity.org/military/world/russia/ss-c-5.htm

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pokud jsme jediní, kdo se může ptát, pak je to naše povinnost.
NatGeoTV