Nirbhay

Subsonic Cruise Missile
Indická řízená střela s plochou dráhou letu

Po vzoru U.S. Tomahawk a ruského Klub SS-N-27, také Indie musí mít svoji typickou podzvukovou střelu s plochou dráhou letu. Podobnost je v dlouhém válcovém trupu a v budoucnu i ve schopnosti odpalu z ponorek, ačkoli zatím střela pracuje z pozemních samohybných odpalovačů. Indická střela Nirbhay bude rozhodně však nejnovější, protože kolem 2021 je stále ve vývoji.

Střely Nirbhay v kostce mají délku 6 m, průměr 50 cm, hmotnost do 1600 kg z čehož 450 kg připadá na bojovou nálož. Ta je konvenční, ale pokud by byla využita jaderná, měla by sílu 12 kt. Raketa je dvoustupňová, kdy první motor na tuhé palivo je odhozen krátce po svislém startu, poté střela přepne na proudový podzvukový motor ve vodorovném letu a s ním uletí dalších 800 až 1000 km rychlostí 0,65 Machu. Úvodní navigace střely je kombinací inerciálního a GPS navedení, v terminální fázi letu přepíná na aktivní radarový navaděč v hlavici. Indové časem plánují také vyvinout vlastní satelitní systém, čímž by střely opět mohly být o něco přesnější.

Střela Nirbhay je první indickou ryze vlastními silami vyvinutou řízenou střelou. Její první letový test proběhl teprve 2013. Ten byl úspěšný, v následujících letech proběhly dva neúspěšné. Avšak indický vládní zbrojní institut DRDO se nevzdává.

Zdroje

https://missilethreat.csis.org/missile/nirbhay/

https://www.hindustantimes.com/india-news/nirbhay-cruise-missile-test-fired-drdo-says-indigenous-engine-a-success-101628656458294.html#

DC home |
Portál vojenských technologií |
Ostatní články |
Organizační

Pesimismus je nedostatek informace a optimismus taky.
Fr. Koukolík